Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Çin Hükümeti Lehine Kullanıcılara Sansür Uyguladığı İddia Edildi

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok’un Çin hükümetini eleştiren paylaşımları sansürlediği iddia edildi.
TikTok’un Çin Hükümeti Lehine Kullanıcılara Sansür Uyguladığı İddia Edildi

Son yılların en gözde sosyal medya uygulamalarından biri olarak Bytedance’in geliştirdiği TikTok’u gösterebiliriz. Çin’de bilinen adıyla Douyin global pazarda ise TikTok olarak sunulan uygulama kısa sürede milyonlarca kullanıcıyı kendisine çekmeyi başardı. Ülkemizde sevilen uygulamalardan biri olan TikTok, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor.

Bununla beraber olumsuzluk teşkil edecek içeriklere karşı da sosyal medya devi denetimlerini sıkılaştırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Tiktok’tan siyasi içerikli reklamlara izin verilmeyeceği duyurulmuştu. Bu sefer popüler sosyal medya platformu kullanıcılara yönelik sansür uygulamak ile suçlanıyor. Ortaya atılan iddiaya göre TikTok’un ABD’li kullanıcıları Çin hükümeti lehine sansürlediği belirtiliyor.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle halihazırda iki ülke ilişkileri yeterince gergin. Son iddia ABD’li Senatör Marco Rubio tarafından ortaya atıldı. TikTok ise kendilerine yönelik sansürle ilgili herhangi bir talep olmadığını açıkladı.

TikTok için Sansür İddiası

TikTok için Sansür İddiası

Bilindiği üzere ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Huawei zor günler geçiren şirketlerin başında geliyor. Son haber ise TikTok’un da ABD cephesinden yeni yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Senatör Marco Rubio, Hazine Sekreteri Steven Mnuchine konuyla ilgili gönderdiği mektupta kullanıcıların TikTok tarafından sansürlendiğini ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığını ifade etti.

Rubio mektubunda TikTok’un Çin hükümeti lehine faaliyetlerde bulunduğunu ve ABD’li kullanıcılara yönelik katı bir tutuma sahip olduğunu belirtiyor. Mektupta ayrıca 2017 yılında TikTok’un Musicial.ly’nin satın almasının da yeniden incelemeye alınması gerektiği ifade ediliyor. TikTok ekibinin özellikle Tibet’in bağımsızlık mücadelesi ve Tiananmen Meydanı gibi olaylara karşı hassas olduğu ve istenmeyen içerikleri sansürlemekten kaçınmadığı söylendi.

TikTok Suçlamaları Kabul Etmiyor

TikTok Suçlamaları Kabul Etmiyor

Sosyal medya devine yönelik sansür iddiaları sonrası şirket sözcüsünden konuyla ilgili açıklama gecikmedi. TikTok’tan bir sözcü ABD’li kullanıcıların verilerinin ülke içerisinde saklandığını ve dolayısıyla Çin yönetiminin kendilerinden böyle bir talepte bulunmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bytedance uygulamayı Çin’de Douyin adıyla sunuyor ve platform burada ülkedeki sansür politikasına uyumlu şekilde hizmet veriyor.

ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde Çin’in Müslümanlara baskı uygulamasını sebep göstererek ülkedeki 8 teknoloji şirketini Varlık Listesi’ne eklemişti. Ayrıca dev oyun geliştiricisi Blizzard, Hong Kong protestolarını savunan ifadelerde bulunan Hearthstone oyuncusunu kendi e-spor turnuvasından diskalifiye etmişti. ABD ile Çin arasındaki güvensiz ortamın TikTok’un olumsuz etkisi olur mu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum