Yatırım yapmaya başla!

TikTok Üzerindeki ABD Baskısı CEO Kevin Mayer’in İstifasını Getirdi

TikTok’un geçtiğimiz aylarda başa gelen CEO’su Kevin Mayer, istifa ettiğini açıkladı.
TikTok Üzerindeki ABD Baskısı CEO Kevin Mayer’in İstifasını Getirdi

Son yılların en çok konuşulan sosyal medya uygulamaları arasında TikTok’un başı çektiğini söyleyebiliriz. Kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıyı kendisine çeken eğlenceli paylaşım uygulaması, bir yandan da ABD yaptırımlarına karşı mücadele ediyor. ABD hükümeti TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, TikTok’un 90 gün içerisinde yasaklanmasını sağlayan kararnameyi imzaladı.

Bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Microsoft, Oracle ve Twitter gibi devlerin TikTok’u satın almak adına görüşmeler yaptığı daha önce gündeme gelmişti. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi ABD hükümetine karşı hakkını aramak için dava açtığını duyurmuştu. Bu gelişmeler gölgesinde TikTok cephesinde yeni bir gelişme yaşandı. Platformun 100 gün önce göreve gelen CEO’su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı.

TikTok’ta İstifa Gelişmesi

TikTok’ta İstifa Gelişmesi

Geçtiğimiz Mayıs ayında Disney’den ayrılan Kevin Mayer, TikTok’a CEO olarak atanmıştı. Son dönemde şirket üzerinde artan ABD baskıları Mayer’in bu koltuktaki ömrünün fazla uzun olmamasına neden oldu.

Sadece 3 ay gibi bir süre içerisinde istifa eden Mayer paylaştığı şirket içi mektupta, “Son haftalarda siyasi ortamdaki keskin değişikliğin gerektirdiği kurumsal ve yapısal değişikliklerin ve bunların imzaladığım küresel rol için ne anlama geldiği hakkında derin düşüncelerim var.” derken “Çok yakında bir çözüme ulaşmayı umduğumuz için şirketten ayrılmaya karar verdiğimi hepinize bildirmek istedim.” ifadelerine yer verdi.

Mayer’in ani istifası sonrası TikTok yetkililerinden de açıklama geldi. Bir şirket sözcüsü gelişme sonrası, “Son birkaç aydaki siyasi dinamiklerin Kevin’in ileriye dönük rolünün kapsamını önemli ölçüde değiştirdiğini kabul ediyor ve kararına saygı duyuyoruz. Şirkette geçirdiği zaman için kendisine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Sosyal medya devinde Mayer’den boşalan koltuğa geçici süreliğine Vanessa Pappas oturacak. Kasım ayına kadar süresi bulunan TikTok’un satılmasıyla ilgili önümüzdeki günlerde somut gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Aynı şekilde Trump’ın kararnamesi WeChat için de benzer yaptırımları içeriyor. ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim Huawei, TikTok ve WeChat gibi şirketlerde etkisini fazlasıyla gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum