Yatırım yapmaya başla!

TikTok Casusluk İddiaları Sonrası 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Sosyal medya uygulaması TikTok, veri ihlali iddiaları ile beraber 6 milyar dolar zarar etti.
TikTok Casusluk İddiaları Sonrası 6 Milyar Dolar Zarar Etti

Sosyal medya uygulamaları dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. İnternet kullanımının ve akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber bu oran her geçen gün tırmanışını sürdürüyor. Başlıca sosyal medya uygulamaları arasında Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi mecraları gösterebiliriz. 2016 yılından bu yana bir uygulama var ki yükselişi ile tüm rakiplerinin önünde yer almaya başladı.

Çin merkezli şirketi Bytedance tarafından geliştirilen paylaşım uygulaması kısa sürede milyonları kendisine çekmeyi başardı. Son dönemde yapılan araştırmalar TikTok’un dünya genelinde en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ise TikTok’un değerini katlayarak yükselttiğini ortaya koymuştu.

Eğlenceli paylaşım uygulaması bu gelişmelerin yanı sıra veri ihlali iddialarıyla da sıkça gündemi meşgul ediyor. Daha önce ABD tarafından uygulamaya yönelik çeşitli incelemeler yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümetine sattığına dair iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. Son olarak uygulamanın bu iddialar sonrası rekor zarar ettiği belirtiliyor.

TikTok’un Zararı Artıyor

TikTok’un Zararı Artıyor

Sosyal medya uygulama ülkemizdeki kullanıcılardan da büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından TikTok’a yönelik inceleme başlatıldığı duyurulmuştu. Bunun yanı sıra kısa zaman önce Hindistan hükümeti aralarında TikTok ve WeChat gibi Çin merkezli uygulamalara yönelik erişim yasağı getirmişti. Tüm bu gelişmeler sonrası sosyal medya sitesinin büyük zarar ettiği ortaya çıktı.

Veri ihlali iddiaları sonrası çok sayıda kişinin uygulamayı sildiği belirtiliyor. Bu da platforma maddi zarar olarak geri dönüyor. Bytedance’ın sadece Hindistan pazarında yasaklanması sonrası 6 milyar dolar zarar ettiği ifade ediliyor. Şirketin CEO’su geçtiğimiz günlerde iddiaları yalanlamış ve “Çin hükümetinin Hintli kullanıcıların TikTok verileri için bize hiçbir talepte bulunmadığını teyit edebilirim. Gelecekte böyle bir talep alırsak bu talebe uymayacağız” açıklamasında bulunmuştu.

TikTok yetkililerinden son yaşananlar sonrası konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Uzmanlar şirketin casusluk imajını silmek için Pekin yönetiminden uzaklaşması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte güvenlik endişelerinin kabul edilmesi ve yeni bir planın hayata geçirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum