Yatırım yapmaya başla!

TikTok Ayrımcılık Tartışması Yaratacak Bir Politika İzledi

Sosyal medya devi TikTok, almış olduğu yeni karar ile çirkin ve yoksul olduğu düşünülen videoları kaldıracak.
TikTok Ayrımcılık Tartışması Yaratacak Bir Politika İzledi

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Raporlar platformun kullanıcı sayısının 2 milyara doğru yaklaştığını gösteriyor. Bytedance’ın geliştirdiği uygulama son dönemde ABD’li kurumların incelemesine tabi tutuluyor. Geçtiğimiz gün itibarıyla TikTok, ABD’nin güvenini kazanmak adına yeni hamle hazırlığı ile gündeme geldi. Şirket son olarak yeni bir politika ile adından söz ettirdi.

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi TikTok’ta da uyulması gereken topluluk kuralları bulunuyor. Kural ihlali ile platformdaki videoların kaldırılması söz konusu oluyor. Son olarak ortaya çıkan rapor TikTok’un video kaldırma politikasının tartışma konusu olmasına neden olabilir. Sosyal medya devinin çirkin ve fakir olduğu düşünülen kişilerin videolarını kaldırma hazırlığında olduğu belirtiliyor.

TikTok’tan Tartışma Yaratacak Karar

TikTok’tan Tartışma Yaratacak Karar

2016 yılında piyasaya sürülen ve son yıllarda en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında olan TikTok, hızla büyümeye devam ediyor. Kendi içerisinden fenomenler çıkaran uygulama çok konuşulacak bir karar aldı. Ortaya çıkan rapora göre sosyal medya devi çirkin ve yoksul olduğunu düşündüğü kullanıcıların videolarını kaldıracak. Bu kişilerin videolarının yer almaması gerektiğini düşünen TikTok yetkilileri, çirkin yüz görünüşü, çok fazla kırışıklık, göz bozuklukları, büyük göbekli tanımına uyan kişilerin videolarının kaldırılacağını belirtiyor.

Kullanıcılarına karşı ayrımcı bir tutumla gündeme gelen TikTok’un bu hamlesinin büyük tepki görebileceği tahmin ediliyor. Kaldırılacak olan videların kime ve neye göre belirleneceği ise soru işareti olmakta. Sosyal medya devinden bir yetkili ise almış oldukları bu kararın, kullanıcıların siber güvenliğini korumak amaçlı olduğunu söyledi.

TikTok adına açıklama yapan yetkili Josh Gartner ise ortaya çıkan rapordaki kuralların daha önceden kullanıldığını artık büyük ölçüde kullanılmadığını ifade etti. Şirket daha öncede siyasi içerikli paylaşımlara karşı da sansür uygulaması ile gündeme gelmişti.

Sosyal medya devinden o dönem yapılan açıklamada, bu uygulamaya sebep olarak kullanıcı güvenliği gösterilmişti. Popüler uygulama bir süredir ABD tarafından Çin hükümeti lehine veri toplamakla suçlanıyor. Uygulamanın geliştiricisi olan Bytedance ise ortada somut bir kanıt olmadığını ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum