Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un Milyonlarca Android Kullanıcısının MAC Bilgisini Topladığı İddia Ediliyor

Wall Street Journal’de yer alan bir haberde TikTok’un Android kullanıcılarının MAC adresini topladığı iddia edildi.
TikTok’un Milyonlarca Android Kullanıcısının MAC Bilgisini Topladığı İddia Ediliyor

Son günlerde Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen sosyal medya uygulaması TikTok, ABD’de yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediyor. 2016 yılından bu yana en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında gelen TikTok, casusluk iddiaları ile çalkalanıyor. ABD hükümetine göre paylaşım uygulaması kullanıcıların verilerini Çin yönetimi ile paylaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, TikTok’un kapatılmasını sağlayan kararnameyi imzalamıştı. Bu kararname ile platformda 45 gün süre verildi. Bu süre içerisinde TikTok’un ABD’li bir şirkete satılması gerekiyor. 15 Eylül’e kadar satın alma işleminin gerçekleşmemesi halinde sosyal mecra ABD’de yasaklanabilir.

Teknoloji devi Microsoft’un TikTok’u satın almak için görüşmeler yaptığı biliniyor. Bu gelişmeler ışığında sosyal medya uygulaması yeni bir gizlilik iddiası ile gündeme geldi. Wall Street Journal’da yer alan bir haberde TikTok’u Android kullanıcılarının MAC adreslerini izinsiz topladığı belirtildi.

MAC Adreslerinin Toplandığı İddia Ediliyor

MAC Adreslerinin Toplandığı İddia Ediliyor

ABD’de tartışma yaratan TikTok için Wall Street Journal, ses getirecek bir iddia daha ortaya attı. Haberde yer alan iddialara göre sosyal paylaşım uygulaması milyonlarca Android cihazda bulunan MAC adreslerini izinsiz olarak topladı. Bu adresler her bir cihaza özel tanımlanıyor ve herhangi bir şekilde değiştirilemiyor. TikTok’un Android işletim sisteminde yer alan bir güvenlik açığından faydalanarak bu işlemi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Android’in geliştiricisi Google, uygulamaların MAC adreslerini erişimini yasaklıyor. Hatta bunun için anonim için oluşturulmuş kimlik bilgileri kullanıcıların hesabına tanımlanıyor. Ancak işletim sisteminde tespit edilen bir güvenlik açığı, MAC adreslerinin toplanmasına neden oldu.

Wall Street Journal, TikTok’u yanı sıra başka uygulamaların da bu şekilde kullanıcıların MAC adreslerine izinsiz eriştiğini yazıyor. Haberde yer alan bilgilere göre bu olayın geçtiğimiz yıl yaşandığı belirtiliyor. Geliştiriciler tarafından yayınlanan güncelleme ile 18 Kasım 2019 tarihinden itibaren TikTok’un MAC adreslerine erişimi sona ermiş.

Ancak bu süre içerisinde milyonlarca Android kullanıcısına ait MAC bilgilerinin TikTok tarafından tutulduğu iddia ediliyor. Uygulamanın geliştiricisi Bytedance firmasından bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Bu iddialar sonrası ABD hükümetinden nasıl bir değerlendirme geleceği merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum