Yatırım yapmaya başla!

TikTok Algoritması Diğer Sosyal Medya Uygulamalarından Farklı Çalışıyor

TikTok sahip olduğu algoritması ile içerik yönetimini nasıl gerçekleştirdiğini açıkladı.
TikTok Algoritması Diğer Sosyal Medya Uygulamalarından Farklı Çalışıyor

Sosyal medya uygulamaları günümüzde hayatımızın vazgeçilmez araçları haline geldi. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve TikTok gibi platformlar her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu şirketler kullanıcılara sunduğu hizmeti iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Sosyal medya platfomlarının bu hizmeti sağlamak adına kendilerine özgü algoritmaları bulunuyor. Şirketler bu algoritmaları geliştirirken yapay zekadan faydalanıyor.

Son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken uygulamaların başında TikTok geliyor. Çin merkezli uygulama kısa sürede dünya genelinde en hızlı yükselen platform haline geldi. Bir süredir ABD baskısı ile gündemden düşmeyen TikTok, şeffaflık adına önemli adımlar atmaya başladı. Şirket daha önce ABD’nin Los Angeles eyaletinde Şeffaflık Merkezi açtığını açıklamıştı. Kurulan merkezde düzenlenen etkinlikte TikTok algoritmasının nasıl çalıştığına dair açıklamalar yapıldı.

TikTok Algoritmaları Gösterildi

TikTok Algoritmaları Gösterildi

Geçtiğimiz aylarda kurulan Şeffaflık Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe basın mensupları ve siyaset dünyasından simalar davet edildi. Aslında bu etkinlik daha önce düzenlenecekti ancak COVID-19’un birden etkisini artırması planların ertelenmesine neden olmuştu. Düzenlenen etkinlikte TikTok algoritmasına dair önemli açıklamalar yapıldı.

Algoritmayla ilgili dikkat çeken özelliklerden birisi içeriklerin popüler trendlere göre kategorize edilmesi oldu. Şirket algoritması ile kullanıcıların içeriklerle doğrudan etkileşimi, video bilgileri, cihaz ayaları ve içeriklerin izlenme oranlarına göre gerekli düzenlemeler yaptığını belirtiyor. Özetlemek gerekirse TikTok’un algoritması kullanıcıların zevklerine yönelik içerikleri göstermeye yönelik olarak tasarlamış.

TikTok algoritması başka kullanıcıların ilgisini çekecek içerikleri tespit eden bir altyapıya sahip olmakta. Diğer sosyal medya uygulamaları ise kullanıcıların etkileşim içerisinde bulunduğu diğer kullanıcıları tespit etmeye yönelik bir algoritmaya sahip. Bu noktada TikTok’un diğer rakiplerinden ayrıldığı görülüyor.

Son yıllarda platformun en hızlı yükselen uygulama olması algoritmanın başarısını ortaya koyuyor. Eğlenceli paylaşım uygulaması kullanıcı sayısını iki yıl içerisinde kullanıcı sayısını 54 milyondan 690 milyona çıkarmayı başardı. Uzmanlar bu sayının önümüzdeki süreçte daha da artacağının altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum