Yatırım yapmaya başla!

TikTok ABD’nin Yasaklama Kararına Karşı Mahkemeden Durdurma Talep Etti

TikTok, ABD’nin aldığı yasaklama kararına karşı mahkemeden tedbir talep etti.
TikTok ABD’nin Yasaklama Kararına Karşı Mahkemeden Durdurma Talep Etti

Son yılların en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından TikTok, bir süredir ABD baskısı ile gündeme geliyor. Trump hükümeti TikTok ve WeChat’in ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle yasaklanmasını istiyor. Kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı iddia edilen TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Bu gerçekleşmediği halde TikTok’un 27 Eylül’de yasaklanması söz konusu olacak.

Sosyal medya platformunu satın almak için Oracle ve Walmart’ın talip olduğu daha önce gündeme gelmişti. Henüz görüşmelerin devam ettiği şu sürece dair TikTok’tan yeni bir başvuru geldi. Sosyal medya sitesi uygulamanın mağazalardan kaldırılmasının engellenmesi için mahkemeden tedbir talebinde bulundu.

TikTok Yasağı Durdurmak İstiyor

TikTok Yasağı Durdurmak İstiyor

Geçtiğimiz günlerde Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’in yasaklanması kararı için mahkemeden tedbir kararı çıkmıştı. TikTok ve WeChat’in Çin dışında bir firmaya satılmaması halinde iOS ve Android mağazalarından yasaklanması bekleniyor. TikTok ise mahkemeden bu yasağın durdurulması için talepte bulundu. Başvuru Columbia bölge mahkemesine yapıldı ve olası bir yasağın ifade özgürlüğüne darbe vuracağına yer verildi.

Bununla beraber Bytedance, Çin hükümeti ile veri paylaştığı iddialarını her fırsatta reddediyor. Aslında TikTok’un yasaklanması için açıklanan ilk tarih 15 Eylül olmuştu. Ancak Oracle ile yapılan anlaşma sonrası Başkan Trump bu süreyi uzatma kararı almıştı.

TikTok’un satılması için Çin hükümetinin de onay vermesi gerekiyor. Ancak hükümetin bu satışa yanaşmadığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Çin medyasında yer alan bir haberde, Çin hükümetinin ABD’yi TikTok’u gasp etmekle suçladığı belirtilmişti. Önümüzdeki günlerde Bytedance’ın TikTok konusunda nasıl bir somut adım atacağı merak ediliyor. Yapılan başvuru sonrası WeChat için çıkan kararın bir benzeri TikTok için de çıkar mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum