Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TikTok’un ABD Yasağı için Son Tarih Yine Uzatıldı

TikTok’un ABD operasyonlarının yasaklanması için belirlenen son tarih yine uzatıldı
TikTok’un ABD Yasağı için Son Tarih Yine Uzatıldı

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim pek çok şirketi olumsuz etkiliyor. Trump hükümeti son dönemde Çin merkezli teknoloji ve sosyal medya şirketlerine yönelik katı yaptırımları ile öne çıkıyor. Son olarak Bytedance’ın geliştirmiş olduğu TikTok bu yaptırımlardan nasibini almaya başladı. Uygulama son yıllarda en çok indirilen sosyal medya platformlarının başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde 2020’nin üçüncü çeyreğine yönelik yapılan araştırmada TikTok rakiplerinin önünde olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu. Sosyal medya platformu diğer yandan ABD baskısı ile sıkça gündeme geliyor. Geçtiğimiz aylarda Başkan Trump, TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılmasını şart koşmuştu.

Bu olmadığı takdirde uygulamanın ABD’de erişime kapatılması söz konusu olacak. Daha önce belirlenen bu süre uzatılmıştı. Yapılan son açıklamada TikTok’un son satış tarihi için Kasım sonu işaret edilmişti. Henüz bu konuyla ilgili somut bir gelişme yok ve sürenin bir kez daha uzatıldığı bildirildi.

TikTok’a Ek Süre

TikTok’a Ek Süre

Donald Trump’ın ilk yaptığı açıklamada TikTok’un ABD operasyonlarını başka bir şirkete satması için tanınan son süre 12 Kasım olarak belirtilmişti. Bytedance ise operasyonların devredilmesi için yeniden ek süre talep etmişti. Bu talebe ülkedeki Yabancı Yatırım Komitesi olumlu yanıt verdi. Buna göre sosyal medya uygulaması için 4 Aralık’a kadar ek süre tanındı.

Daha önce TikTok’u satın almak için bazı şirketlerin ilgilendiği biliniyor. Microsoft, Twitter ve son olarak Oracle ile Walmart ortaklığı TikTok için harekete geçmişti. Bugüne kadar yapılan görüşmelerde somut bir sonuç elde edilmiş değil. Bytedance Oracle ve Walmart ile bir ön anlaşma yapmış ancak sonrasında resmi bir açıklama gelmemişti. ABD hükümeti TikTok aracılığı ile toplanan verilerin Çin Komünist Partisi ile paylaşıldığını ve casusluk faaliyetleri yürütüldüğünü iddia ediyor.

Oracle ve Walmart, Tiktok ile anlaşırsa TikTok Global adlı yeni bir şirket kurulacak ve ABD operasyonlarından bu firma sorumlu olacak. Bu firmadaki hisse dağılımının nasıl olacağına dair çok sayıda söylenti mevcut. Sosyal medya devi ABD’de halen beklediği anlaşmayı yapmış değil. Ülkedeki operasyonların başka bir şirkete devredilmemesi halinde 4 Aralık’ta TikTok’un ülkede erişime kapatılması söz konusu olabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum