Yatırım yapmaya başla!

TikTok, ABD’de Uygulama Mağazalarından Kaldırılması Ertelendi

ABD’de federal mahkeme TikTok’un kaldırılma kararını geçici bir süreliğine erteledi.
TikTok, ABD’de Uygulama Mağazalarından Kaldırılması Ertelendi

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim ticaret ve teknoloji alanında etkisini fazlasıyla gösteriyor. Trump hükümeti Huawei, TikTok ve WeChat gibi platformlara yönelik yaptırımlar ile adından söz ettiriyor. Sosyal medyanın en çok indirilen platformlarından biri olan TikTok, son günlerde ABD baskısının etkisi altında.

Çin hükümeti ile veri paylaşmakla suçlanan uygulama ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Uygulamanın ABD operasyonlarının engellenmesini sağlayan kararname geçtiğimiz günlerde Başkan Trump tarafından imzalanmıştı. Bunun gerçekleşmemesi için uygulamanın başka bir şirkete satılması gerekiyor.

Daha önce Microsoft, Twitter ve son olarak Walmart ve Oracle’ın TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak adına girişimlerde bulunduğu gündeme gelmişti. Başkan Trump ise ilk etapta 15 Eylül olarak belirlediği süreyi görüşmeler sonrası 28 Eylül tarihine kadar uzatmıştı. Bugün itibarıyla yasaklanması beklenen TikTok için mahkemeden sevindirici haber geldi.

Mahkemeden Yeni TikTok Kararı

Mahkemeden Yeni TikTok Kararı

Çinli sosyal medya uygulaması geçtiğimiz günlerde ABD’nin yasaklama kararına karşı mahkemeden yürütmeyi durdurma talep etmişti. Federal mahkemeden çıkan karara göre TikTok, Google ve Apple’ın uygulama mağazalarından kaldırılması bir süre daha ertelendi. Bu karar ile beraber ABD’deki iOS ve Android kullanıcıları TikTok’u bir süre daha indirmeye devam edebilecek.

Mahkeme yargıcı Carl J Nichols, TikTok için yeterince süre tanınmadığını ve Başkan Trump’ın kararının tek taraflı olduğunu belirtti. ABD Ticaret Bakanlığı ise mahkemenin vermiş olduğu bu karara saygı duyduklarını açıkladı. Şu an için gerekçeli karar açıklanmadı ancak Bytedance’ın son durumdan memnun olduğunu söyleyebiliriz. Bytedance’tan yapılan açıklamada ise müzakerelerin devam ettiği hatırlatıldı.

TikTok için verilen bu kararın geçici olduğunu hatırlatmakta yarar var. Uygulamanın başka bir şirkete satılması için biraz daha süre kazandığını söyleyebiliriz. Mahkeme sürecinin devam ettiği şu günlerde TikTok’un başka bir ABD’li şirket ile anlaşma sağlaması gerekiyor. Bugüne kadar şirketler ile yapılan görüşmelerde somut bir sonuca ulaşılamadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum