Yatırım yapmaya başla!

TikTok, ABD’de Seçimleri Kaybeden Trump’tan Yanıt Bekliyor

ABD tarafından TikTok’a tanınan süre doldu. Sosyal medya devi bundan sonra ne olacağını merak ediyor.
TikTok, ABD’de Seçimleri Kaybeden Trump’tan Yanıt Bekliyor

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimler son dönemde etkilerini TikTok üzerinde göstermeye başlamıştı. Bytedance’ın geliştirdiği eğlenceli sosyal medya devi son yıllarda en çok indirilen uygulamaların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan üçüncü çeyrek araştırmasında da TikTok’un rakiplerinin önünde olduğu bir kez daha görülmüştü.

Bilindiği üzere bir süredir TikTok, ABD baskısı ile gündeme geliyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanan platform kullanıcı verilerini Çin hükümeti ie paylaşmakla suçlanıyor. Trump hükümeti TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması için süre vermişti. Bu süre içerisinde Oracle, Walmart, Microsoft gibi şirketler sosyal medya devi ile ilgilenmiş ancak somut bir anlaşmaya varılamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de başkanlık seçimleri sonuçlandı. Buna göre ülkenin 46. başkanı Joe Biden oldu. Görev değişimi Ocak ayında gerçekleşecek. TikTok ise yönetimi ise bundan sonra ne olacağına dair mevcut başkan Trump’tan yanıt beklemeye başladı.

TikTok ABD’den Yanıt Bekliyor

TikTok ABD’den Yanıt Bekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un ülkedeki operasyonlarının satılmaması halinde 12 Kasım’da erişim engellemesi uygulanacağını açıklanmıştı. Belirtilen süre bugün itibarıyla dolmuş olacak. Sosyal medya devi daha önce bu uygulamanın durdurulması için mahkemede dava açmıştı.

ABD yabancı yatırım komitesi (CFIUS) ile TikTok arasında haftalardır anlamlı bir diyalog kurulmadığı belirtiliyor. Sürenin dolması sonrasında TikTok, Trump yönetiminden bir yanıt beklemeye başladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “TikTok, değerlendirmesine katılmasak da, ulusal güvenlik kaygılarını gidermek için bir yıl boyunca CFIUS ile iyi niyetle aktif bir şekilde temaslarda bulunduk. Başkanın bu endişeleri gidermek için teklifimize ön onay vermesinden bu yana yaklaşık iki ay içinde, bu anlaşmayı sonuçlandırmak için ayrıntılı çözümler sunduk, ancak kapsamlı veri gizliliği ve güvenliği hakkında hiçbir önemli geri bildirim almadık.” ifadelerine yer verildi.

Halihazırda seçim kaybeden Trump’ın TikTok ile ilgilenip ilgilenmeyeceği bilinmiyor. Trumo son olarak seçim sonuçlarını kabul etmediğini ve yüksek mahkemede hakkını arayacağını açıklamıştı. Diğer yandan seçimleri kazanan Joe Biden’ın TikTok için nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu. Seçim sürecinde Biden’ın kampanya ekibindeki çalışanlara TikTok’u silme talimatı verdiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum