Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TikTok 2019’un Dördüncü Çeyreğinde Gelirlerini Rekor Seviyede Artırdı

Popüler sosyal medya platformu geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 50 milyon dolar gelir elde etti.
TikTok 2019’un Dördüncü Çeyreğinde Gelirlerini Rekor Seviyede Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yılların en hızlı yükselişlerinin altına imzasını atan TikTok, dünya genelinde 1.5 milyarı aşkın kullanıcı tarafından kullanılıyor. Çin merkezli bilişim şirketi Bytedance tarafından geliştirilen uygulama, sahibine son yıllarda büyük gelirler sağlamaya başladı. Şirket bir süredir veri toplama iddiasıyla güvenlik soruşturmasından geçiyor. Hem ABD hem de Güney Kore’de TikTok’a yönelik önemli suçlamalar yer alıyor. Buna rağmen araştırmalar tüm sosyal medya uygulamaları arasında TikTok’un en hızlı indirilen platform olduğunu ortaya koyuyor.

Bu durum beraberinde geliştiricisi Bytedance’ın da gelirlerinin katlanmasına neden oluyor. Son olarak 2019 yılının son çeyreği itibariyle TikTok’un elde ettiği gelirler açıklandı. Şirket bir önceki yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 300’den fazla artırmayı başardı. Bytedance yılın son çeyreğinde TikTok üzerinden 50 milyon dolar gelir sağlayarak yeni bir rekora imza attı. Yapılan tüm araştırmalar TikTok’un hızla büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

TikTok Rekor Kırıyor

TikTok Rekor Kırıyor

Milyonları peşinden koşturan sosyal medya uygulaması TikTok, 2018’in son çeyreğinde 10 milyon dolar gelir sağlamıştı. Aradan geçen bir yıl içerisinde bu gelir 50 milyon dolara kadar çıktı ve kazanç beşe katlandı. Şirket 2019’un üçüncü çeyreğinde ise 20 milyon dolar hasılat sağlamıştı.

Araştırma şirketi Sensor Tower tarafından hazırlanan rapor, TikTok’un App Store ve Play Store’da uygulama içi harcamalardan net 62 milyon dolar gelir elde ettiğini gösteriyor. Bu rakamlarda Çin pazarından elde edilen kazancın hariç olduğunun altı çiziliyor. Popüler paylaşım uygulaması indirme sayılarında da hızlı bir artış trendine girmiş durumda.

2010’lu yıllar ile sınırlı yapılan araştırma TikTok’un en çok indirilen 7. uygulama olduğu görülüyor. Tabi uygulamanın 2017 yılında geliştirildiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu sıralamanın ilk üç sırasında ise Facebook, Facebook Messenger ve WhatsApp yer alıyor. Sıralamanın devamında ise Instagram, Snapchat, Skype, TikTok, YouTube ve Twitter bulunuyor. Uzmanlar önümüzdeki mali dönemlerde de TikTok’un gelirlerini hızla artıracağını tahmin ediyor.

TikTok Suçlamaları Reddediyor

TikTok Suçlamaları Reddediyor

Araştırma 2019 yılı özelinde yapıldığında ise mobil oyunlar hariç TikTok’un en çok indirilen uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Yine Netflix, Spotify, Snapchat ve Çinli video uygulaması Likee gibi platformlar geçtiğimiz yıl yükselişi ile dikkat çekiyor.

Son dönemde veri ihlali suçlamaları ile karşı karşıya kalan ve soruşturma geçiren şirket, şüpheleri gidermek adına Londra, Singapur ya da Dublin gibi şehirlere yeni merkezini taşıyabilir. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde ilk kez bir şeffaflık raporu yayınladı ve Çin hükümetinin kendilerinden veri silinmesine dair herhangi bir talepte bulunmadığının altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu