Yatırım yapmaya başla!

Ticaretin Kolay ve Güvenilir Yapıldığı Ülkeler Seviyesine Yükselinmesi Hedefleniyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yüksek teknoloji ürünlerin toplam ihracat içindeki payını artırmayı, iç-dış ticarette kolay, hızlı ve dürüst işlemlerin yapıldığı ülkeler seviyesine gelmeyi hedeflediklerini söyledi.
Ticaretin Kolay ve Güvenilir Yapıldığı Ülkeler Seviyesine Yükselinmesi Hedefleniyor

Hakkari’de Ticaret ve Sanayi Odası’nın Bölgesel İstişare Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu ilin Türkiye ekonomisi için çok önemli bir yerde olduğunu ifade etti. Ticaret konusunda yapılması gerekenleri anlatarak, iş dünyasının yanında olduklarını söyleyen Pekcan, hedefimizin; hem iç hem dış ticarette kolay, güvenilir, hızlı ve dürüst ticaretin yapıldığı ülkeler seviyesine yükselmek olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşması için strateji ve politikalar oluşturuldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanÖnümüzdeki 10 yıl içerisinde orta gelirliden, yüksek gelirliye çıkmamamızı sağlayacak politikaların oluşturulduğunu söyleyen Bakan Pekcan, bunlar arasında daha fazla tasarım ve marka yaratmanın yanında, teknoloji ürünlerinin ihracatına daha çok önem vermenin yer aldığını aktardı.

İran ile tercihli ticaret anlaşmamız olduğunu, ancak bazı ürünleri ambargo kapsamında aldıklarını ve bunun anlaşamaya uymadığını açıkladı. Bu sorunların çözümü adına görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yüksek teknoloji ürünlerinin toplam ihracat içerisindeki payının en az %12 olması amaçlanıyor.

Yüksek Teknoloji ÜrünlerŞu an yüksek teknoloji ürün ihracatımızın, tüm ihracat içindeki oranının %3,4 olduğunu söyleyen Pekcan, bunun en azından %12 olan OECD ortalamasına getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakanlık olarak; hızlı, kolay, güvenilir ve dürüst ticaretin yapıldığı ülkeler seviyesine yükselmenin hedeflendiğini aktardı. Bu amaca ulaşmak için iş dünyasının her zaman yanında olduklarını, hem sanayi hem de esnaf odalarıyla toplantıların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ticaret konusunda yapılacak adımlardan bahsetti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HisarcıklıoğluHakkari’nin geçmiş yıllarda olumsuz bir imaj bıraksa da terörle mücadelede çok değerli bir yere sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, son yıllarda kentin doğal güzellikleri ile ön plana çıktığına dikkat çekti. Doğa turizminin insanların ilgisini çektiğini, artan rağbet ile Esendere yolu ve havalimanı açıldığını söyledi.

Oda olarak şehre yeni eserler kazandırmaya çalıştıklarını, bunlar arasında da 320 kişilik bir öğrenci pansiyonu olduğunu anlattı. Esendere Gümrük Kapısı’nı yenilendiğini söyleyen TOBB Başkanı, zenginleşmenin yolunun ticaretten geçtiğini, bu nedenle Yüksekova’yı zenginleştirmek için gereken çalışmaların yapılacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum