Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşlarından Etkilenen Teknoloji Şirketlerinin Başında Apple Geliyor

Dünya gündemini meşgul eden başlıca konulardan birisi olan Ticaret Savaşları, teknoloji şirketlerini son derece olumsuz etkilemiş durumda. Raporlar en çok zararı Apple’ın gördüğünü söylüyor.
Ticaret Savaşlarından Etkilenen Teknoloji Şirketlerinin Başında Apple Geliyor

Son yıllara ABD ile Çin arasında yaşanan Ticaret Savaşları, tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. İki dev ülke birbirlerine yönelik gümrük ve ek vergi yaptırımları ile ticari anlamında büyük zarar vermeye devam ediyor. Günümüzde ticari anlamda çekişmenin en çok vurduğu sektör ise teknoloji olmakta. Hazırlanan son raporlar da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Son dönemde ABD’li teknoloji şirketlerinin Huawei yaptırımları ile beraber Çinli teknoloji devi zor günler yaşadı.

Ancak bu süreçten zararlı çıkan tek şirket Huawei değil. ABD’de hisse senetlerinde yıl içerisindeki en kuvvetli düşüşün görülmesi ve teknoloji şirketlerinin hisselerindeki değer kaybı yaşanan durumu ortaya koyuyor. Ülkenin en değerli beş teknoloji şirketinin hisselerinde büyük kayıplar göze çarpıyor. Faturanın en büyüğü ise Apple’a çıkmış görünüyor.

Ticari Gerilimin Faturası Ağır Oldu

Ticari Gerilimin Faturası Ağır Oldu

İki ülke arasındaki ticari gerilim teknoloji şirketlerinin oldukça büyük zararlar ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Açıklanan verilere göre Apple, Microsoft, Alphabet ve Facebook’un geçtiğimiz gün borsada 162 milyon dolar kaybetti. Yaşanan değer kaybının başlıca sebebi olarak ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim gösteriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Çin’e yönelik 300 milyar dolarlık ithalata yüzde 10’luk gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı. Başkan Trump ayrıca iki ülkenin gündeminde yeni bir ticaret anlaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Yaşanan bu süreç sonrası teknoloji şirketlerinin hisse senetleri adeta dibe vurdu.

Diğer taraftan Çin para birimi olan yuan dolar karşısında son 10 yılın en kötü performansını gösterdi. Teknoloji şirketlerine bakacak olursak geçtiğimiz Cuma günü 66 milyar dolar değer kaybettikleri ifade ediliyor. Daha önceki 162 milyar düşüşle beraber toplamda 228 milyar dolar zararın varlığı söz konusu.

En Fazla Zarar Gören Şirket Apple

En Fazla Zarar Gören Şirket Apple

Son günlerde ticari gerilim etkisiyle borsada yaşanan düşüşlerde Apple hisselerinin kaybı dikkat çekiyor. Teknoloji devinin hisselerinde yüzde 5.2’ye varan bir düşüş yaşandı. Apple’ın üretim tesislerinin önemli bir kısmının Çin’de bulunması şirketin söz konusu yaptırımlardan büyük zarar görmesine neden oluyor. Apple daha önce ABD Başkanı Donald Trump’tan tarifelere karşı muafiyet istemişti. Ancak Başkan Trump bu talebi geri çevirmişti.

Facebook, Google ve Amazon’un Çin ile herhangi bir bağlantısı olmamasına rağmen ticaret savaşlarının etkisinden kurtulamadılar. Dünyanın en zengin insanlarının da bu savaştan zarar gördüğü ifade ediliyor. Açıklanan son rakamlar Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un iki ülke arasındaki ticari gerilim yüzünden 3.4 milyar dolar kaybı olduğunu gösteriyor. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg ise 2.8 milyar dolar kaybederken Bill Gates‘in 2 milyar dolar civarında kaybı olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum