Yatırım yapmaya başla!

ABD Çin Ticaret Savaşları Yatırımcıları Yuan’a Yönlendirebilir

Çin Merkez Bankası'nın eski başkanı Zhou Xiaochuan Salı günü verdiği demeçte; ABD’nin diğer ülkelere karşı uyguladığı mali yaptırımların artması halinde, yatırımcıların diğer para birimlerine yönelebileceklerini belirtti. Ayrıntılar şöyle;
ABD Çin Ticaret Savaşları Yatırımcıları Yuan’a Yönlendirebilir

Zhou demeçte; Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yükselen bir ticaret savaşı, giderek artan sayıda küresel yatırımcıyı dolar üzerinden Yuan lehine pozisyonlar almaya teşvik edebilir.

Geçtiğimiz hafta Donald Trump, Çin mallarına 267 milyar doları hedefleyen yeni bir tarifeye gitmeye hazır olduğunu söyledi.

Başkan Trump Ek Vergilere Hazırız

Bu tarifeler birçok endüstri ve teknoloji firmalarını yakından ilgilendiriyor. Washington’un hamleleri karşısında Pekin’den yapılan ek tarifelerin artırılması halinde misilleme yapılacağı açıklaması geldi. 

Yuan kullanımı artsa bile doların varsayılan para birimi olarak kalacağı düşünülüyor.

Yuan Dolar Karşısında Bir Fırsat

Zhou EEF’da, ülkeler arası bu ticaret savaşının, renminbi kullanımının daha hızlı büyümesi için bir fırsat olabileceğini ve bu senaryonun Yuanın dolara karşı fiyatlamasının Çin mallarında yaratacağı olumlu bir havadan bahsetti.

Çin Yuanındaki Dalgalanmaları İzlemek için Tıklayın!

Nisan ayından bu yana; renminbinin greenback karşısında Asya ekonomisinin ABD ithalatına karşı ilk misilleme vergisini uyguladığı zamandan beri yüzde 9’un üzerinde bir değer kaybı yaşanmıştı. Ancak genel olarak daha zayıf bir para birimi, ülkeyi diğer ülkelerdeki ürünlere göre daha ucuz hale getireceği için ihracatta küresel pazarlarda daha rekabetçi olma fırsatı verebilir.

UBS küresel piyasalar stratejisi başkanı Massimiliano Castelli Salı günü yayınlanan bir raporda; bu yıl Yuan’a yatırım yapmaya hazırlanan piyasa katılımcılarının sayısında önemli bir artış olduğunu belirtirmişti.

Yuana Yatırım Yapma İsteği Artıyor

İsviçreli bankacılık ve finans şirketi, Pekin’in mali düzenlemelerine açıklık getirilmesi, kara yatırımlarına erişim ve menkul kıymetlerin saklanması dahil olmak üzere Çin yuanına yatırım yapılıp yapılmaması konusunda hala bir takım şüpjelerin olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum