Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Petrol Fiyatlarını 5 Ayın En Büyük Kaybına Taşıdı

Ticaret savaşları küresel piyasaları allak bullak ederken, Libya'da üretimin artırılacağı haberlerinin yayılmasıyla petrol, 5 ayın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Ticaret Savaşları Petrol Fiyatlarını 5 Ayın En Büyük Kaybına Taşıdı

ABD ile Çin arasında başlayan ve karşılıklı gövde gösterisi ile devam eden ticaret savaşları, petrol fiyatları üzerinde de olumsuz etkiler yarattı. Bunlara ek olarak Libya’nın üretimi artırmayı beklediğini açıklaması da petrolü 5 haftanın en kötü haftalık kaybını göstermeye yöneltti. İran’ın petrol üretimine ait veriler ise Mayıs ayına göre Haziran ayında günlük 22 bin varil azalmaya işaret etti. Suudi Arabistan ise üretimini 405 bin varil artırdı.

Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malına ek ithalat vergisi getireceğini açıklaması ve sonucunda piyasalara satış gelmesi, petrol fiyatları üzerinde olumsuz etkiler yarattı.

Ticaret Savaşları Petrolü Kötü Etkiledi

Vadeli petrol kontratları ise bu etkiler ışığında haftalık bazda yüzde 4,8 oranında düşüş kaydetti. Libya’nın ise önemli petrol sahalarından birinin yeniden üretime açılması ile günlük binlerce varil petrolü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla petrol arzında yaşanacak bu artış da fiyatları aşağı çekmeye devam ediyor.

Petroldeki Değişimleri Anlık Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Arz aksaklıkları, ABD’nin İran’a yaptırımları ile küresel arz riskini artırarak petrol fiyatlarını 3 yılın zirvesine taşımıştı.

İran Haziran Ayı Petrol Üretimi Azaldı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC’in Körfez üyelerinin üretim kayıplarını kapatmak için yapabileceklerinin en iyisini yapmak durumunda kalabileceğini kaydetti. ABD ile Çin ise görüşmelere yeniden başlamaya açık olduklarını ifade etti. Yine de dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığı, petrol talebini nasıl etkileyeceğine yönelik belirsizlik devam ediyor.

Uzmanlar, ticaret savaşlarının küresel petrol talebini azaltacağını ama bunun zaman alacağını düşünüyorlar.

Küresel Petrol Talebi Azalabilir

Tokyo’da bulunan devlet destekli Japan Oil, Gas & Metals National Corp. Başekonomisti Takayuki Nogami, küresel petrol talebine ilişkin endişelerini paylaşırken, “diğer taraftan, üretim düşüşleri daha çabuk gerçekleşebilir. Bu nedenle petrol piyasası üzerindeki etkileri daha çabuk olur,” dedi.

Uzmanlar petrol üretim düşüşlerinden endişe ederken, OPEC verilerine göre İran’ın Haziran ayı üretimi 22 bin 700 varil azaldı.

Küresel Arz Azalması Fiyatları Yükseltti

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Aylık Petrol Piyasası Raporu’na göre; İran Haziran ayında, Mayıs ayına göre günlük 22 bin 700 varil az üretim gerçekleştirdi. Mayıs ayında günlük petrol üretimi 3 milyon 822 bin varil iken, Haziran ayında 3 milyon 799 bin varile geriledi.

Suudi Arabistan üretiminin ise günlük 405 bin varil artması ise endişeleri bir miktar azaltırken, en çok üretim yapan OPEC ülkesi oldu.

Suudi Arabistan Üretimi Arttı

OPEC üyesi ülkelerin toplam üretimi, Haziran ayında 173 bin varil artış gösterdi ve günlük 33 milyon 327 bin varil oldu. Üyeler arasında en yüksek üretim, 10 milyon 420 bin varil ile Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirildi. Suudi Arabistan, Haziran ayında Mayıs ayına göre günlük 405 bin varil artış gösterdi.

Haziran ayında en çok petrol üretimi yapan ikinci ülke ise 4 milyon 533 bin varil ile Irak oldu.

İkinci En Çok Üretim Irak'ta

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı. Bununla birlikte Suudi Arabistan’ın petrol piyasasında oluşan boşluğu üretimini artırarak dolduracağını duyurmuştu. Haziran ayı verileri ise bunu açıkça göstermiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum