Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Nedeniyle Oyun Konsollarının Fiyatı Artabilir

Son dönemde ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerindeki artışın, oyun konsollarının fiyatlarını etkileyeceği belirtildi.
Ticaret Savaşları Nedeniyle Oyun Konsollarının Fiyatı Artabilir

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ile Çin arasında ticaret savaşları yaşanmaya devam ediyor. İki ülkenin birbirlerine yönelik olarak aldığı yeni kararlar, pek çok sektörü doğrudan etkiliyor. Bu sektörlerin başında ise hiç kuşkusuz teknoloji geliyor. Başta Huawei olmak üzere pek çok Çin merkezli şirket, ABD tarafından uygulanan yaptırım kararlarından olumsuz yönde etkileniyor.

Uzmanlara göre yaşanan restleşmenin etkisi oyun sektöründe de fazlasıyla etkilenecek. Trump yönetiminin uygulamaya koyduğu yeni gümrük tarifeleri nedeniyle, milyonlarca kullanıcısı olan oyun konsollarının fiyatında artış olabileceği belirtiliyor. Sony, Nintendo ve Microsoft gibi şirketlerin geliştirdiği oyun konsollarının üretimi Çin’de gerçekleşiyor. Bu nedenle bu ürünlerin fiyatları önümüzdeki günlerde yükselebilir.

Oyun Konsollarında Vergi Etkisi

Oyun Konsollarında Vergi Etkisi

Ticaret savaşları nedeniyle geçtiğimiz dönemde pek çok teknolojik ürünün fiyatının olumsuz etkilendiği biliniyor. Daha önceden üretim tesisleri Çin’de bulunan AMD ve Nvidia gibi dev şirketlerin ürünlerinde yaptırımlar nedeniyle fiyat artışı meydana gelmişti. Trump, söz konusu firmaların ürünlerine yüzde 10’luk gümrük vergisi getirmişti. Ancak gelen haberler vergi yaptırımlarının sonu gelmeyeceğini gösteriyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan gelen bilgilere göre 17 Haziran tarihinden itibaren yeni bir gümrük vergisi yolda. Çin’de üretilen ürünlere uygulanan verginin yüzde 25’e kadar çıkarılması planlanıyor. Uygulamaya konacak yaptırımdan en çok etkilenen başlıca ürünlerin ise oyun konsolları olması bekleniyor. Nintendo Switch, PlayStation, Xbox gibi popüler oyun konsollarının parçalarının Çin’de üretiliyor olması, fiyat artışını kaçınılmaz hale getiriyor.

Video oyun endüstrisinin önde gelen toplulukları ise alınan kararların arkasında başka anlamlar arıyor. Eğlence Yazılımları Birliği tarafından çıkan haberlere yönelik yapılan açıklamada “Video Oyunları endüstrisi, Amerikan ekonomisinin ticaret fazlası vermesinde önemli bir etken. Gündeme getirilen gümrük vergileri, ülkenin; ekonomisini, endüstrilerini ve müşterilerini zarar uğratacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Gözler G20 Zirvesinde

Gözler G20 Zirvesinde

ABD’nin Çin’e yönelik yeni vergi kararının E3 2019 konferansından sonra görüşülmesi bekleniyor. Eğer tasarı kabul edilirse Haziran tarihinden itibaren yeni gümrük vergilerinin yürürlüğe konması bekleniyor. Ancak Haziran ayı sonunda düzenlenecek G20 zirvesi sonrası yeni gelişmeler yaşanabileceği belirtiliyor. 28 Haziran’da Japonya’da düzenlenecek zirvede Trump ile Çin lideri Xi Jinping arasındaki görüşme sonrası neler yaşanır bilinmez.

Ancak alınacak yeni bir gümrük vergisi kararı PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch gibi oyun konsollarının fiyatını kesinlikle artıracaktır. Halihazırda yüksek fiyatları ile el yakan cihazlar, ülkemizdeki yüksek döviz kurları nedeniyle daha da pahalı hale gelecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum