Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Küresel Piyasalarda Tüm Şiddetiyle Hissediliyor

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret savaşları, küresel piyasaları etkisi altına almış durumda. İşte tüm şiddetiyle hissedilen savaştan detaylar;
Ticaret Savaşları Küresel Piyasalarda Tüm Şiddetiyle Hissediliyor

Dolar kuru 4,70’in üzerinde seyrederken altın, petrol ve endüstriyel metallerde düşüş gözleniyor. Asya piyasasında sert dalgalanmalar yaşanıyor ve gelişen ülke paraları ABD kararlarıyla geriliyor. Kısaca küresel piyasalarda ABD ve Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının etkileri, tüm şiddetiyle hissediliyor. Kimilerine göre bazı ülkeler ve Türkiye bu durumdan faydalanabilir. Kimilerine göre de ticaret savaşları tüm dünyayı olumsuz etkileyecek bir karmaşaya neden olacak.

Dolar ticaret savaşları geriliminin yükselmesiyle birlikte artarken, tüm G-10 paraları karşısında değer kazandı.

Dolar G-10 Paraları Karşısında Değer Kazandı

Karşılıklı hamlelerle devam eden ticaret savaşlarında atılan en son adım, ABD’nin gümrük tarifelerine Çin’in karşılık vermesi nedeniyle ABD yönetiminin 200 milyar dolarlık ek tarife uyguladığı ürünlerin listesinin yayımlanması oldu. Çin bu durumu “tamamen kabul edilemez” olarak tanımladı ve misilleme yapmak zorunda olduğunu açıkladı.

USD/JPY paritesi yüzde 0,1 oranında yükselişle 111,06; EUR/USD paritesi ise yüzde 0,1 düşüşle 1,1725 seviyesinde seyrediyor.

USD/JPY Yüzde 0,1 Yükseldi

USD/CNY paritesinin ise ticaret savaşları gölgesinde 6,80 – 6,85 bandından işlem görmeye başlamasının muhtemel olduğu söyleniyor. Şu an yüzde 0,47 artı yönde 6,6614 yuandan işlem görüyor. Dün ise kapanışta 6,63 yuan seviyelerinden alıcı buluyordu.

Avustralya (AUD) ve Yeni Zelanda doları (NZD), G-10 ülke para birimlerinde görülen düşüşe öncülük ettiler.

AUD ve NZD Düşüşe Öncülük Etti

USD/INR paritesi 1 ay uzlaşmalı kontratları yüzde 0,2 oranında yükselirken, Endonezya 8 trilyon rupi (556 milyon dolar) değerinde İslami tahvil satışı gerçekleştirdi. Tayland bahtı ise yabancı fonların dün itibariyle 7 gün üst üste tahvil satışlarının ardından ikinci günde de düşüş yaşadı.

USD/CNH paritesi yüzde 0,38 oranında artıda 6,6764 seviyesinden işlem görürken, Çin Merkez Bankası ise günlük yuan fiksingini yüzde 0,04 azalttı.

Çin Merkez Bankası Günlük Yuan Fiksingini Azalttı

Endeksler kapsamında da sert düşüşler gözlendi. S&P 500 endeks vadelileri yüzde 1,1 oranında düştükten sonra Tokyo saati ile 13:43 sularında yüzde 0,7 daha düştü. Japon Topix endeksi yüzde 0,7 değer kaybederken, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1,4 ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1,9 gerileme kaydetti. Avustralyalı S&P/ASX endeksi yüzde 0,7 oranında düşerken, Güney Koreli Kospi endeksi yüzde 0,6 geriledi. İngiliz FTSE 100 vadelileri ise yüzde 0,6 oranında aşağı yönde hareket etti.

Ticaret savaşları gerilimi, emtialar grubunda da en sert haliyle hissedilmeye başladı ve altından petrole kadar birçoğunda düşüş gözlendi.

Ticaret Savaşları Gerilimi Emtiaları Düşürdü

Altın ons fiyatı, dolarda görülen güçlenmeye bağlı olarak yüzde 0,4 oranında geriledi ve 1250,92 dolardan alıcı buldu. Şu dakikalarda ise yüzde 0,23 oranında ekside seyrediyor ve 1252,95 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise kurdaki yükselişe bağlı olarak yüzde 0,46 oranında artıda 190,97 liradan alıcı buluyor. Çeyrek altın ise dün 297 liradan alıcı bulurken, bugün 309,78 liradan satılıyor.

Altın Piyasasındaki Değişimleri İzlemek için Tıklayın!

Batı Teksas Petrolü (WTI) yüzde 0,6 oranında düşüş gösterdi ve varil başına 73,65 dolardan işlem gördü.

Petrol Yüzde 0,6 Düştü

Ham petrol şu dakikalarda yüzde 0,11 oranında ekside seyrediyor ve 74,03 dolardan alıcı buluyor. Dün kapanışta ise 74,22 dolardan işlem görürken, gün içinde kaydettiği en yüksek seviye 74,39 dolar olmuştu.

Bakır vadelileri ise Londra’da yüzde 2,9 oranında değer kaybederek ton başına 6,150 dolardan işlem gördü.

Bakır Vadelileri Yüzde 2,9 Düştü

Bakır CFD’si ise yüzde 0,28 oranında eskide 2,822 dolardan alıcı buluyor. Güne 2,83 dolardan başlayan fark kontratları, dün en yüksek 2,832 doları görürken en düşük 2,829 doları görmüştü. Dünkü başlangıcı ise 2,871 dolar olarak kaydedilmişti. Emtiadaki sert düşüşlerin, endüstriler bazında da hissedilmesi bekleniyor.

Her şey Trump yönetiminin 23 Mart’ta ithal çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Trump 23 Mart İlk Gümrük Vergisi Kararı

Aynı zamanda ABD yönetimi, 22 Mart tarihinde Çin’in Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele getirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri nedeniyle 50 milyar değerindeki 1000’den fazla Çin menşeli ürüne iki aşamalı olarak yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamıştı.

Çin ise ABD’nin bu hamlesine karşılık olarak Nisan ayının başına ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 – 25 tarife getirdi.

Çin Nisan'da Gümrük Vergisi Misillemesi Yaptı

Pekin yönetimi ise ABD’nin yalnızca Çin’i hedef alan hamlesine tepki vermekte gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump da 18 Haziran tarihinde Çin’in daha önce açıkladığı tarifelere misilleme ile karşılık vermesi durumunda 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını vermişti.

6 Temmuz’da ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyon dolarlık 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisini uygulamaya başladı.

6 Temmuz'da Ticaret Savaşları Başladı

Çin yönetimi ise Trump’ın tehditlerine rağmen kendi gümrük tarifesinin anında yürürlüğe girmesini sağladı. ABD ise Çin’den gelen misillemeye cevaben 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlerin listesi yayımladı. Ticaret savaşlarında son hamle şimdilik bu kadar oldu. Pekin yönetiminin son hamleye nasıl bir karşılık vereceği merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum