Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Çin’deki iPhone Sevkiyatlarının Düşmesine Neden Oldu

Credit Suisse tarafından hazırlanan raporda Çin’deki iPhone sevkiyatarının yüzde 35 oranında azaldığı ifade edildi.
Ticaret Savaşları Çin’deki iPhone Sevkiyatlarının Düşmesine Neden Oldu

ABD’li teknoloji devi Apple Eylül ayında yeni iPhone 11 ailesinin tanıttı ve kısa bir süre sonra dünya genelinde satışa sundu. Şirket için en büyük ve en önemli pazarların başında Çin’i gösterebiliriz. Dolayısıyla elde edilen toplam gelirlerde Çin’de yapılan satışlar büyük rol oynuyor. Finans şirketi Credit Suisse tarafından yapılan araştırma ülkedeki iPhone sevkiyatlarına önemli bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Analistler ülkedeki iPhone sevkiyatarında Kasım ayı verileri itibariyle yüzde 35.4 oranında bir düşüş yaşandığını belirtiyor. Çin’de akıllı telefon pazarında sevkiyatlarda fazla olmasa da bir artış dikkat çekiyor. Ancak iPhone modelleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yaşanan düşüşün başlıca sebepleri arasında ise ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları öne çıkıyor.

iPhone Sevkiyatları Düşüşte

iPhone Sevkiyatları Düşüşte

Credit Suisse analistleri yaşanan ticaret savaşlarını ve iki ülke arasındaki tarifelerin altını çizerek iPhone satışlarının da bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35.4 düşüş yaşayan iPhone satışları, Ekim ayında ise bir önceki yıla göre yüzde 10.3 düşüş kaydetti. Bu açıklama sonrası Apple hisselerinin yüzde 1’den fazla değer kaybettiği ifade ediliyor.

Analistler ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle önümüzdeki günlerde Apple ürünlerine yeni bir tarife uygulanma ihtimalinin endişeleri artırdığına dikkat çekiyor. 15 Aralık tarihinde ticaret savaşlarının bir parçası olarak yeni bir tarife uygulanma olasılığı iPhone maliyetlerini daha da artırabileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Apple, iPhone üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiriyor ve uygulanan tarifelerden şirket olumsuz etkileniyor.

Yerel Üreticiler Olumsuz Etkiledi

Yerel Üreticiler Olumsuz Etkiledi

Sevkiyatlarda düşüşün başlıca sebepleri arasında Çin merkezli akıllı telefon üreticileri ile artan rekabet koşullarının varlığı gösteriliyor. Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus gibi Çin merkezli akıllı telefon devleri hem dünyada hem de kendi ülkelerinde pazar payını her geçen gün artırıyor ve bu durum iPhone sevkiyatlarına olumsuz etki yapıyor.

2019 yılına genel olarak bakıldığında Apple’ın Çin’de zor bir dönem geçirdiğini söyleyebiliriz. Canalys araştırmasına göre yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre sevkiyatlarda yüzde 14 azalma yaşandı. Pazar payı ise yüzde 6.4’ten yüzde 5.8’e kadar düştü. Apple analistleri ise iPhone 11 modellerinin piyasaya çıkması ile beraber iyimser tahminlerde bulunmuştu.

Teknoloji devine yakın analistlerden Ming-Chi Kuoi, Eylül ayında Çin’deki iPhone satışlarının beklentilerin üzerinde olacağını iddia etmişti. Kuo açıklamasında “Çin pazarında iPhone 11’e kullanıcılardan gelen talep ABD pazarına göre daha fazla.” ifadelerine yer vermişti. 2020 yılı ile beraber Apple’ın Çin pazarında nasıl performans göstereceği ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum