Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Endişesi Emtia Piyasasını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

ABD ve Çin arasında gümrük vergisi konusunda yaşanan gerginlik yeniden alevlendi. Bu durum emtia fiyatları genelinde hissedildi. İşte detaylar;
Ticaret Savaşları Endişesi Emtia Piyasasını Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

ABD’nin Çin’e yönelik gümrük tarifeleri Cuma günü açıklandı ve eğer Çin’den bir hamle gelirse ek vergiler geleceği uyarısı yapıldı. Böylece ticaret savaşları endişeleri hafiflediği sırada yeniden yükselmiş oldu. Dolayısıyla Güney Kore wonu öncülüğünde gelişen ülke para birimlerinde, metallerde, petrol fiyatlarında ve genel olarak emtia piyasasında düşüş yaşandı.

Ham petrol fiyatı, yüzde 3,84 oranında ekside seyrederek 64,32 dolardan alıcı buldu.

Ham Petrol 64 Dolara İndi

Sabahın erken saatlerinde 63,99 dolara kadar gerileyen ham petrol, geçen hafta sonunda 67 dolara kadar yükselmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik gümrük tarifelerini açıkladı. Buna ek olarak Çin’in misilleme yapması durumunda ek vergiler uygulanacağını uyarısında bulundu. Pekin yönetimi ise hızlı bir şekilde misilleme yapacağının sinyallerini verdi.

Metal fiyatları da ticaret savaşı endişeleri ile yönünü aşağı çevirdi ve kayıplar yüzde 2,5 civarına yükseldi.

Metal Fiyatları Yüzde 2,5 İndi

NYMEX’te işlem gören paladyum kontratları (Palladium US CFD) yüzde 2,16 oranında ekside seyretti ve 984,9 dolardan işlem görmeye başladı. Platin kontratları ise (Platinium US CFD) yüzde 2,49 oranında ekside seyrederek, 888,2 dolardan alıcı buldu.

Bakır fiyatı (Copper US CFD) ise yüzde 2,61 oranında ekside seyrederek 3,138 dolardan işlem gördü.

Bakır Yüzde 2,61 Düştü

En büyük kayıp gümüş fiyatında (Silver US CFD) görüldü. Gümüş kontratları yüzde 4,01 oranında ekside seyretti ve 16,57 dolardan alıcı buldu. Altın ons fiyatı ise yüzde 2 oranında ekside seyretti ve 1282 dolardan işlem gördü.

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında belirleyici olan Brent petrol fiyatında da düşüş gözlendi.

Brent Petrol Yüzde 0,5 Düştü

Brent petrol varil başına yüzde 0,52 oranında düşüşle 73,065 dolara kadar geriledi. Benzin kontratları (Gasoline US CFD) ise yüzde 3,73 oranında ekside 2,0155 dolardan işlem gördü. Enerji emtiaları arasında tek yükseliş kaydeden doğal gaz CFD’leri oldu. Natural Gas US CFD fiyatı, yüzde2,26 oranında artıda seyrederek 3,032 dolardan alıcı buldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum