Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Dizüstü Bilgisayar Fiyatlarında Artışa Neden Olabilir

ABD ile Çin arasında yaşanan ve dünya gündemini meşgul eden ticaret savaşlarının dizüstü bilgisayar fiyatlarını artıracağı söylendi.
Ticaret Savaşları Dizüstü Bilgisayar Fiyatlarında Artışa Neden Olabilir

Bu yılın en çok konuşulan gündem maddelerinden biri hiç kuşkusuz ABD ve Çin arasında yaşanan ticari rekabet. İki ülke birbirlerinin ürünlerine ek vergiler koyuyor ve fiyatlarda olağan dışı dalgalanmalar yaşanıyor. Bu dalgalanmaların en çok yaşandığı sektör ise teknoloji oluyor.

Huawei’nin son günlerde yaptırımlar nedeniyle yaşadığı durum yadsınamaz. ABD’li teknoloji devleri pazarda büyük paya sahip. Ancak bu şirketlerin üretim bölgelerinin önemli kısmı Çin’de bulunuyor. Dolayısıyla uygulanacak ek gümrük vergileri ABD merkezli teknoloji ürünlerinin fiyatında artışa neden oluyor.

Uzmanlar son olarak dizüstü bilgisayarlar konusunda uyarılarda bulundu. İki ülke arasında karşılıklı restleşmenin dizüstü bilgisayar fiyatlarını artırabileceği söylendi.

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları Artabilir

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları Artabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin pek çoğu üretim tesislerini uzak doğu ülkelerinde konumlandırıyor. Ucuz işgücü nedeniyle Çin, Tayvan gibi ülkeler bu şirketler en cazip seçenekler arasında. Geçtiğimiz günlerde ticaret savaşları nedeniyle oyun konsollarının fiyatlarında artış olabileceği belirtilmişti. Ancak gelen haberler gösteriyor ki fiyat artışı oyun konsolları ile sınırlı kalmayabilir.

ABD yönetiminden gelen son açıklamalar Çin’e yönelik yeni ek vergiler gelebileceği yönünde. Üretimlerinin önemli bir bölümünü Çin’de yapan teknoloji şirketleri ise dizüstü bilgisayar fiyatlarının artabileceği konusunda uyarıyor. Başta Intel, Dell, HP gibi sektörün önde gelen laptop üreticileri, ürünlerinde 120 dolar artış yaşanabileceği konusunda hemfikir.

Şirketlerden gelen ortak açıklamada, “Bu büyüklükte bir fiyat artışı dizüstü cihazların tüketiciye erişimi için sorun teşkil edecektir” ifadelerine yer verildi. Süreç şu an 90 günlük ateşkes kararının etkisinde. Ancak önümüzdeki günlerde yeni ek vergi kararları ile ürün fiyatları olumsuz etkilenebilir.

Fiyat Artışından Türkiye de Etkilenecek

Fiyat Artışından Türkiye de Etkilenecek

Çin’de üretilen ve ABD üzerinden satışa sunulacak olan teknoloji ürünlerinin fiyatlarının ülkemizde de artabileceği tahmin ediliyor. Türkiye’de döviz kurlarının yüksek olması nedeniyle raflarda yerini alacak dizüstü bilgisayarların fiyatının epey yükselmesi ihtimal dahilinde.

Ülkemizdeki teknolojik ürünlerin önemli bir kısmının dışarıdan geliyor olması bu duruma zemin oluşturuyor. Yaşanması muhtemel fiyat artışı hiç kuşkusuz teknoloji ürünlerinin satışlarını olumsuz etkileyecektir. Şirketlerin bu konuda yaşanacak olan gelişmelere karşın yeni önlemler alması bekleniyor.

Bununla beraber önümüzdeki günlerde ABD lideri Trump ile Çin lideri Xi, G-20 Zirvesi‘nde bir araya gelecek. Ticaret savaşlarının gelecekte nasıl şekilleneceğine dair tüm gözler bu zirveden çıkacak sonuçlara bağlı diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum