Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ticaret Savaşında Yuanı Silah Olarak Kullanmayacağını Açıkladı

Piyasalarda neler oluyor, ABD Çin geriliminin etkileri, EM'de piyasaların durumu ve gelişmelerin yorumu, BİST şirketlerinden önemli gelişmeler. Ayrıntılar şöyle;
Çin Ticaret Savaşında Yuanı Silah Olarak Kullanmayacağını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin gerginliğinin etkisi piyasalarda uzun sürmedi. Başkan Trump önderliğinde gerilimin arttığı son dönemlerde politik etkenler ekonomik faaliyetleri sekteye uğratmıştı. Ek tarife uygulamaları ile ABD Çin ticaretinde olumsuz hava estirdi. Yatırımcıların küresel ekonomiden endişe duyduğu bu süreçte, ABD ve Çin arasındaki ticaretin küresel tedarik zincirine ne yapacağını, küresel ekonomide neye yol açacağını kestiremeyen yatırımcının güven ortamı algısı kaybolmuştu.

ABD tarafından Eylül ayında getirilen ek tarife Çin kanadında bir defans ortamı yaratacağı beklentisi tam olarak gerçekleşmedi. Çin’in gelen ek tarifeye yönelik, üretici firmaların ve yatırımcıların bu hamleleri ön gördüğünü pozisyonlarını ona göre aldıklarını ve hükümetin gerekirse kredi destekleri ile iç piyasayı rahatlatacağı açıklamaları bugün teyit ediliyor. Aynı zamanda Çin’den gelen son derece güven empoze eden bir açıklamayı ”Biz bu gelişmelere hazırız, peki ABD hazır mı?’ ‘izlemiştik. Ek tarife olumsuzluğunun kısa süremesi kendine güvenen Çin’in başarılı olduğunu görüyoruz.

Dünya piyasaları bugün artıda seyrederken, Şangay borsası dipten döndü.

Şanghay Borsası dipten döndü. Wall Street zirveye yakın seyretti. Çinin yuanı silah olarak kullanmayacağı açıklaması sonrası gelişmekte olan piyasalarda tepki alışları görülüyor. Borsa İstanbul gelişmekte olan hisse senedi piyasalarına paralel yükselirken, tahvil ve döviz piyasalarında orta vadeli program öncesi satıcılı bir seyir görülüyor. Dünya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış görüldü. Ancak tahvil ve dövizdeki satış yatırımcıları rahatsız ediyor. Hisse senedi piyasalarındaki yükselişi doğrudan etkileyecek olan orta vadeli program makro ihtiyati tedbirlerle pekiştirilmezse piyasa kazanımları sınırlı olabilir.

Gayrimenkul sektöründe yabancıya satış alt limitleri, olumlu izleniyor.

Gayrimenkul alımı ve yatırımlar karşılığında yabancı yatırımcılara vatandaşlık imkanı tanıyan alt sınırlar geri çekildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yabancılara gayrimenkul alımında vatandaşlık imkanı tanıyan 1 milyon dolarlık alt sınır 250 bin dolara düşürüldü.

Kararın gayrimenkul satışlarına ivme kazandırması beklenirken, ülke ekonomik faaliyetlerinden önemli yere sahip olan inşaat sektöründe gerçekleşecek bir canlanmanın iç piyasa da etkilerinin görülebilme ihtimali olumlu bir seyir olarak karşımıza çıkıyor.

Odaş Enerjinin Çanakkale’deki kömür santralinde patlama meydana geldi.

Hisse senedi piyasalarında işlem gören Odaş Enerji’nin (ODAS) Çanakkale’deki kömür santralinde bir patlama meydana geldi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre çıkan yangın kontrol altına alınırken herhangi bir can kaybı olmadı. Şirket hisselerine bu olaydan dolayı üretim kesintisi olabileceği ihtimaline karşı olumsuz bir yansıma olabileceği düşünülüyor. ODAS borsada 3,500 TL civarı fiyattan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu