Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Ticaret Savaşının Türkiye’ye Olabilecek Etkisini Değerlendirdi

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasında başlayan ticaret savaşı etkilerinin diğer ülkelere de sıçrayacağı düşünülüyor. Türkiye'de ise türbülans etkisi yaratacağı tahmin ediliyor.
Uzmanlar Ticaret Savaşının Türkiye’ye Olabilecek Etkisini Değerlendirdi

ABD ile Çin arasında başlayan ek gümrük vergisi krizinde ateş bir türlü sönmüyor. Geçtiğimiz günlerde tarafların yeniden görüşme sağlayabileceği haberi piyasalarda biraz rahatlık sağlasa da, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen ürünlere 100 milyar dolar ek vergi getirilsin talimatını vermesiyle tansiyon yeniden yükseldi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki bu gerilim, küresel anlamda en büyük ticaret savaşı olarak nitelendirilirken, uzmanlar bu durumdan diğer ülkelerin de olumsuz şekilde etkileneceğini söylüyor. Peki, Türkiye ticaret savaşlarından nasıl etkilenecek?

Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Tim Adams, ticaret savaşlarının Türkiye’de türbülans etkisi yaratabileceğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerin endişeyle izlendiğini belirten Adams, Çin-ABD arasındaki savaşın diğer ülkeler için de risk olduğunu, global ekonominin bunu kaldırabilecek durumda olduğunu fakat yine de çok dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi. Trump’ın kurumsal firmalar için vergi kesintileri ve regülasyon adımlarını doğru bulduğunu ancak ticaretle ilgili görüşlerine katılmadığını söyledi.

Yüksek enflasyon ve ithal sermayeye olan bağlılığın Türkiye’yi kırılgan yaptığını ifade etti.

Türkiye’nin sağlam mali politikası ve güçlü bankacılık sektörü açısından cazip olduğunu söyleyen Tim Adams, enflasyon ve dışa bağımlılık gibi faktörlerin, ülkeyi son zamanlarda kırılgan hale getirdiğini belirtti. Küresel büyümenin son 10 yılın en iyi performansını gerçekleştirdiğini söyleyen Adams, buna rağmen çok fazla borç olduğunu, bu borcun ödenmesi için de üretim kapasitesinin artırılması gerektiğini dile getirdi.

JP Morgan Chase Başkanı Jacob Frenkel de ticaret savaşlarına ilişkin endişelerini paylaştı.

Jacob Frenkel, Büyük Buhran‘ı unutmamak gerektiğini, şu an tam olarak bir savaş içerisinde olmasak da durumun kaygı verici olduğunu söyledi. Söz konusu durumun dünya ekonomisi için büyük tehdit olduğunu söyleyen Frenkel, birbirine bağımlı ve entegre olmuş bir dünya düzeninde kimsenin bir diğerine zarar vermeyi göze alamayacağını belirtti.

Trump’ın Çin’e ekstra 100 milyar dolar daha vergi getirilsin isteğine Çin hükümetinden cevap geldi.

Yapılan açıklamada; ABD korumacılığına sonuna kadar ve ne pahasına olursa olsun karşılık verileceği söylendi. Çin Ticaret Bakanlığı, ticaret savaşı istmediklerini fakat ABD’nin yaptırımları karşısında savaşmaya hazır olduklarını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in 106 kalem ürüne ek vergi açıklamasının ardından açıklama yapan Trump; Çin’in hatasını telafi etmek yerine imalatçılara zarar verme yolunu seçtiğini söylerken, “ABD Ticaret Temsilciliği’ne 301. madde kapsamında 100 milyar dolarlık ilave tarifelerin uygun olup olmayacağını değerlendirilmesi ve uygunsa hangi ürünlere vergi uygulanacağının belirlenmesi talimatını verdim.” ifadesini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum