Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Trump’ın Stratejisi Yüzünden Hızlıca Çözülemeyecek

ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret savaşının Washington’u Pekin’den daha fazla incittiği yönündeki yorumlara katılan ekonomist, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Ticaret Savaşı Trump’ın Stratejisi Yüzünden Hızlıca Çözülemeyecek

ABD-Çin ticaret savaşının, Washington’a Pekin’den daha fazla zarar verdiği yönündeki yorumlara katılan ekonomist, Trump belirsizliği hakkında dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Societe Generale’nin global baş ekonomisti Klaus Baader, bugün verdiği bir demeçte ABD’nin şu anda ticaret savaşından Çin’e kıyasla daha fazla zarar gördüğünü söyledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki toplam ticaretin azalmasına rağmen, Amerika’dan Çin’e yapılan ithalatın ihracattan çok daha fazla düştüğünü belirtti.

Societe Generale ekonomisti, Trump’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile bir araya geldiği G-20 Zirvesi’nde, Çin’in kuşkusuz ABD’den daha fazla şey aldığını da dile getirdi.

Çin G-20 ABD Daha Çok Kazandıİki ülke geçen ay Osaka’daki zirvede bir araya gelerek birbirlerine ek tarifeler getirmeme konusunda anlaşmış ve Trump, Çin2in daha çok Amerikan çiftlik ürünleri alacağını söyleyerek Huawei’in ABD ürünleri satın almasına izin vermeyi kabul etmişti. Bununla birlikte Trump, Perşembe günü yaptığı Twitter paylaşımında Çin’in Amerikan tarım ürünleri satın alma konusundaki sözüne bağlı kalmayarak ABD’yi hayal kırıklığına uğrattığını duyurdu.

Ekonomist Klaus Baader, bu noktada yakın zamanda ticaret savaşına daha istikrarlı bir çözümün bulunacağı konusunda şüpheli olduğunu vurguladı.

Yakın Zamanda Ticaret Savaşı Çözüm Bulunamayacak “Tüm bunlarla ilgili sorun Trump belirsizliği olarak adlandırdığım bir şey. Tarife tehditleri yapıldı, ertelendi ama sonunda uygulandı. Bu daha Haziran’da oldu, bunun çok yeni olduğunu unutmayalım, yani tüm bunların etkisi henüz gelmedi.” diyen Baader, iki tarafın da ihtilafı çözmenin onların yararına olacağı gerçeğini göz ardı ettiğini savundu. Sonuçta piyasalar gelişen ticaret çatışması ortasında dalgalanmaya devam ederken yatırımcılar da gerilimle ilgili karışık tepkiler veriyordu.

Ticaret savaşını ABD’nin yönlendirdiği yönünde de şüphelerini dile getiren Baader; “Başkan Trump, kendisini usta bir müzakereci olarak görüyor ve Çin’e maksimum baskı uygulama stratejisinin gerçekten işe yarayacağına inanıyor” diyerek şöyle devam etti: “Bunun işe yarayacağına dair bazı şüphelerim var. Çin tarihsel olarak saldırganlarla karşı karşıya kalmış bir ülke olduğuna, dünyadaki rolünün temelde iyi huylu olduğuna ve diğer ulusların onların peşinden geldiğine dair bir algıya sahip ve bu tartışmaları çok zorlaştırıyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum