Yatırım yapmaya başla!

Üç Farklı Ticaret Savaşı Senaryosuna Göre Çin Yuanı Performansı Yorumlandı

Trump'ın son tarife tehdidinin ardında Çin yuanı psikolojik seviyeyi kırınca, ekonomistler farklı durumları değerlendirmeye başladılar.
Üç Farklı Ticaret Savaşı Senaryosuna Göre Çin Yuanı Performansı Yorumlandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın beklenmedik bir şekilde 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10 tarife getirdiğini ve 1 Eylül’den itibaren uygulamaya koyacağını açıklamasının ardından tüm piyasalar sert hareketler gösterdi.

Çin yuanının dolar başına 7 seviyesi psikolojik bir seviye olarak görülüyordu. En son tarifelerle birlikte bu seviyenin kırılması sonucunda Pekin’in bunu misilleme olarak yaptığı söylendi ve para manipülatörü ilan edildi. Buna karşın Çin’in merkez bankası bunu reddetti ve devalüasyon iddialarını kabul etmedi.

Yine de yaşanan bu durum, Çin yuanının ticaret savaşında farklı durumlar karşısında ne gibi tepkiler verebileceğinin düşünülmesine neden oldu. Analistler, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının bir yıldan fazla sürdüğünü ve kur savaşına dönüşmeye başladığını belirttiler.

Bank of America Merrill Lynch Global Research tarafından hazırlanan yakın tarihli bir raporda, ticaret savaşının ilerleyebileceği 3 farklı yöne karşı yuanın dolar karşısında nasıl hareket edeceği yorumlandı.

Senaryo 1: Alevlenen Bir Ticaret Savaşında Yuan %10 Değer Kaybeder

Yüzde 10 YükselirBanka, ABD’den yapılan Çin malı ithalatının, Çin’den yapılan Amerikan ithalatının yalnızca üçte biri olduğunu ifade etti. Bu durum, Çin’in ABD’nin tarifelerine miktar bakımından uyuşmadığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte banka, Pekin’in yuanın değerini yüzde 10 oranında düşürebileceğini ve yüzde 10’luk tarife fiyatının Çin malları üzerindeki etkisini iptal edebileceğini belirtti.

Senaryo 2: Uzun Süreli Bir Çıkmaza Girilirse Yuan Değişmeden Kalır

Yuan Değişmeden KalırBanka, uzun süreli bir çıkmaza girilmesi durumunda Renminbi’nin sınırlı kalabileceğini düşünüyor. Çünkü Pekin, Renminbi’nin zayıflamasına izin vererek ABD’yi kızdıracak veya RMB’nin güçlenmesini sağlayarak Çinli ihracatçıların karşılaştığı durumu daha da zorlaştıracak.

Senaryo 3: Yaklaşan Bir Ticaret Anlaşmasıyla Yuan Mütevazi Bir Artış Gösterir

Mütevazi Bir Artış GösterirBanka, bir ticaret anlaşmasına yaklaşılması durumunda yuanda mütevazi bir yükseliş gözleneceğini; ama bunun sınırlı olacağını tahmin ediyor. Bunun nedeninin ise yapılacak herhangi bir anlaşmada Renminbi’nin değer düşüklüğü konusunda bir maddenin de yer alabilecek olması şeklinde açıklıyor.

Banka raporunda, “Pekin RMB’nin olumsuz tarafının sınırlı olduğunu hissediyorsa özellikle RMB’nin değerinin politik olarak tersine çevrilmesinin zor olacağını düşünürse RMB için üst noktayı sınırlamak isteyebilir,” ifadelerine yer verildi.

Asya’da Kazananlar ve Kaybedenler

Asya'da Kazananlar ve KaybedenlerFXTM’de küresel para stratejisi ve pazar araştırması başkanı olan Jameel Ahmad’e göre; yuandaki zayıflık; Hint rupisi, Singapur doları, Kore wonu, Malezya ringiti ve Endonezya rupisi dahil bölgedeki diğer para birimlerini frenliyor.

BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma analistleri, “Ticaret savaşında Kore wonu, gerilimlere en çok tepki veren para birimi olduğu için en büyük kaybedenler arasında görünüyor,” ifadelerini kullandılar.

Güney Kore ticari, ülke iki dev arasındaki tedarik zincirleriyle yakından bağlantılı olduğu için Çin ve ABD’ye büyük ölçüde bağımlıdır. Güney Kore wonu ise Japonya ile devam eden ticari anlaşmalıktan etkileniyor.

BofA Merrill Lynch analistleri, Asya’daki gelişmekte olan piyasalar arasında en esnek para biriminin ise Tayland bahtı olduğunu yazdılar. Tayland Merkez Bankası’nın zayıflatma girişimlerine rağmen baht, ülkenin büyük ticaret fazlasıyla desteklenen diğer faktörlerin yanı sıra istikrarlı bir şekilde güçlendi.

Ticaret gerginliği, diğer ülkelerdeki ekonomileri de etkiledi ve küresel olarak yavaşlayan büyüme ile birlikte ülkeleri zayıf paralara doğru eğilmeleri yönünde teşvik ediyor.

FXTM’den Jameel Ahmad, “Birçok açıdan belirsiz zamanlarda ucuz bir para birimini tercih etmek mantıklıdır. Küresel bir kriz yaşanmakta ve mal hizmetlerine olan talep, yatırım güvenliğinin azalması nedeniyle zayıflık riski altındadır. Bu durum ihracat rekabetçiliğini artırmak için ucuz bir para birimine sahip olma tercihini teşvik etmektedir,” dedi.

Daha zayıf bir para birimi, bir ülkenin ihracatını daha ucuz hale getirerek uluslararası pazarlarda daha cazip olmalarını sağlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum