Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Küresel Bir Finansal Krizi Tetikleyebilir

Çin Halk Bankası'nın eski başkanı Dai Xianglong, ticaret savaşının küresel bir finansal krizi tetikleyebileceğini söyledi.
Ticaret Savaşı Küresel Bir Finansal Krizi Tetikleyebilir

Çin’in eski bir merkez bankası başkanı, Washington ve Pekin arasındaki ticaret gerilimlerinin giderek daha da kötüleşmesinin küresel ekonomiye büyük zararlar verebileceğini söyledi. Dai Xianglong, “Çin-ABD ticaret savaşının sonucu sadece her iki ülkeye yansıtılmayacak, aynı zamanda tüm bölgelere yayılacak,” dedi.

Xianglong, ticaret savaşı büyümeye devam ederse küresel ekonominin düşmesine ve bir finansal krize neden olabileceğini dile getirdi.

Dai Xianglong Küresel Kriz YorumuÇin’den 60 milyar dolar değerinde ABD’nin mallarına uygulanan gümrük vergileri, 1 Haziran Cumartesi günü yürürlüğe girecek şekilde belirlendi. Başkan Donald Trump’ın Çin’deki ürünlerde 200 milyar dolar olan vergileri, %10’dan %25’e çıkarması kararına cevaben Çin’in bu tarifeleri geliyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığı, küresel piyasaları aylardır büyümeye olumsuz etkilerinden dolayı endişelendiriyor. Müzakerelerin bu ayın başında kötüye gitmesi nedeniyle S&P 500, Aralık ayından bu yana ilk negatif ayında gerçekleşen yüzde 5’ten daha fazla değer kaybetti.

Şanghay kompoziti bu yılın başlarında psikolojik olarak kilit 3000 seviyesinin üzerine çıkıp, 2900’e yaklaşırken tırmanmaya çalıştı.

Şanghay Kompoziti 3000 Seviyesini Gördü1995’ten 2002’ye kadar PBOC valisi olan Dai, Şanghay kompozitinin Çin’in gelecek pazar reformlarının desteğiyle 3000 seviyesinin üstüne çıkmasını beklediğini belirtti. Endeks, Cuma öğleden sonra 2898 seviyesinden işlem gördü.

Dai, yuandaki son zayıflığı da piyasanın ticari gerilimlere verdiği tepki ile ilişkilendirdi. Pekin’in buna karşılık olarak para birimini düşürmeyeceğini belirtti. Ekonomik büyüme ve döviz rezervleri temelleri istikrarlı bir yuanı desteklediğini söyledi. Dai, Çin Uluslararası Ekonomik Borsalar Merkezi’nin düşünce kuruluşu tarafından ağırlandı ve Pekin’deki bir basın etkinliğinde konuştu.

Etkinlikte 11 Çinli konuşmacı, ABD’ye karşı genel olarak sert bir duruş sergilediler ve zorbalık ifadesini kullandılar.

ABD'ye Karşı Sert TutumSık sık Amerika’nın ticarette zorbalık ettiğini dile getirirlerken, Çin’in savaşmaya istekli olmadığını ancak gerektiğinde mücadele edeceği yönündeki yorumlarını paylaştılar. Ticaret Bakanlığında eski bakan yardımcısı olan Wei Jianguo, etkinliği yöneten isim olurken, röportajda sert ifadeler kullandı.

Mandarin dilinde verdiği röportajda, “Bu sefer ABD’nin yanlış zamanda, yanlış bir savaşa girdiği ve yanlış bir rakip seçtiği söylenebilir,” dedi. İkinci dünya savaşından bu yana Amerika’nın en büyük yanılgısı olabileceğini, hatta Çin’in yükselen bir güç olarak kabul edilme konusundaki isteksizliğinin, ülkenin kurulduğunu bile eklediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum