Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Roomba’nın Yapımcısı iRobot’u Vurdu, Hisseler Çift Haneli Düştü

Roomba robot süpürgelerin yapımcısı iRobot, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşından fena darbe yiyor. İşte firmanın durumu,
Ticaret Savaşı Roomba’nın Yapımcısı iRobot’u Vurdu, Hisseler Çift Haneli Düştü

Roomba robot süpürgelerin yapımcısı iRobot’un hisseleri, şirketin üst düzey yöneticisinin ticaret savaşının firma üzerinde baskı yarattığını açıklamasının ardından Salı günü kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 13’ün üzerinde düşüş kaydetti.

iRobot CEO’su açıklamasında; “İkinci çeyrekte ABD gelir hedefimize ulaşmamıza rağmen ABD-Çin savaşının doğrudan ve dolaylı etkilerinin olduğuna inanıyoruz ve son zamanlarda uygulanan yüzde 25’lik tarifelerin yılın ikinci yarısında ABD pazarındaki büyümeyi 2019’un başındaki beklentilerimizin altında tutması muhtemel” dedi.

ABD ticari görüşmelerin sona ermesinin ardından Mayıs ayında Çin ithalatına uygulanan tarifeleri yüzde 10’da yüzde 25’e yükseltmişti ve ardından müzakereler yeniden başlatılmıştı.

Roomba’nın Yapımcısı iRobot Ticaret Savaşı iRobot CEO’su Colin M. Angle de tarifelere işaret ederek; “Bugüne kadarki sonuçlarımız ve daha yüksek tarifelerin iç segment büyümesi üzerindeki beklenen etkisi göz önüne alındığında, 2019 yılı için beklentilerimizi güncellemenin akıllıca olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Firma Salı günü, tam yıl kazanç kılavuzunu hisse başına 2.40 ila 3.15 dolar aralığına düşürdü.

Bu yılın başlarında açıklanan rehberlikte ise 2019’da hisse başına 3.15 ila 3.40 dolar aralığında kazanç tahmini yapılmıştı.

Roomba’nın Yapımcısı iRobot Beklenti Düşürdü Ayrıca 2019 mali yılı için beklentisini, önceki 1.28 ila 1.31 milyar aralığından 1.2 ila 1.25 milyar aralığına çekti. İşletme geliri hedefini de 108 ila 118 milyon aralığından 75 ila 100 milyon aralığına indirdi. Hisseler Çarşamba günü açılış öncesi işlemlerde yüzde 17 civarında geriledi. Öte yandan 29 Haziran tarihinde sona eren çeyrek dönemde Bedford merkezli Roomba üreticisi, 260.2 milyon dolarlık gelirle 7.2 milyon dolarlık net gelir elde etti.

FactSet’in anketine katılan analistler, 267.8 milyon dolarlık satış tahmin etmişti. Şirket hisse başına kazanç beklentilerini karşılarken, gelir tahminlerinde yetersiz kaldığı üst üste ikinci çeyreğe imza attı. Ne var ki Angle; “ABD’de daha yüksek bir tarife ortamında faaliyet gösterdiğimiz halde, 2019 çift basamaklı gelir artışının ve etkileyici küresel segment liderliğinin başarılı bir yılı olarak şekilleniyor” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum