Paylaşım
in G+

ABD – Çin Ticaret Savaşı Hong Konglu Üreticileri Endişelendiriyor!


 

Fabrika operasyonlarını Çin'de yürüten Hong Konglu üreticilerin, artan ticaret savaşı nedeniyle endişelendikleri belirtildi. Detaylar şöyle;

Anakara Çin’de üretim yapan Hong Kong merkezli şirketler, sektördeki bir yöneticiye göre Washington – Pekin arasında yükselen gerilimden giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Chinese Manufacturers’ Association of Hong Kong’un CEO’su Raymond Young, kurumun 3000 üyesinin % 95’inin anakarada fabrika operasyonları olduğunu ve ilk etapta olmasalar da artık ticaret savaşından endişelenmeye başladıklarını söyledi.

Üreticileri en çok ilgilendiren konunun ise kendileriyle ilgili belirsizlikler olduğunu dile getirdi. Hong Kong hükümetinde eski bir ticaret ve sanayi genel direktörü olan Young, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki jeopolitik atışmadan dolayı doğan huzursuzluğun giderek arttığını vurguladı.

Young, bazılarının ABD’deki alıcıların ürünlerin alım fiyatını bastırmaya çalıştıklarını ve böylece kar marjlarını gerçekten düşürdüğünü düşündüklerini belirtti.

ABD – Çin Ticaret Savaşı Hong Konglu Üreticileri Endişelendiriyor!Young, Hong Kong imalatçılarının Çin’de oyuncak, mobilya, giysi, saatler gibi ürünlerin yanında tarifelere tabi tutulan teknolojik cihazlar da ürettiklerini söyledi. Bu noktada; Hong Kong üreticilerinin büyük çoğunluğunun ABD’ye ticaret yapmamasına rağmen başka şekillerde etkilenebileceğinin üzerini çizdi.

Ve düşüncesini; “Çin tarafındaki misilleme eyleminden ötürü, nihai ürünlerini yapmak için ABD’den parça ve bileşen ithal eden bazı Hong Kong üreticilerimiz de etkileniyor” sözleriyle anlattı.

Chinese Manufacturers' Association of Hong Kong’un CEO’su Raymond Young Yorumuİlaveten; Çin ekonomisi büyürken, işgücü ve arazi maliyetleri ile ülkenin giderek artan sıkı düzenlemelerinin de doğal olarak büyüdüğü belirtildi. Young ayrıca Hong Konglu bazı üreticilerin üretimlerinin bir kısmını Güneydoğu Asya’ya taşımayı düşündüklerini de kaydetti.

Hong Kong’a dönüşün son yıllarda anakaradaki zorluklarla uğraşan şirketler için bir seçenek olduğunu belirten Young, derneğinin bu sorunu hükümetle görüşmek üzere gündeme getirdiğini söyledi. Keza kurumun CEO’sunun; “ticaret savaşı, üretimlerinin bir bölümünü Hong Kong’a geri götürmek isteyen imalatçılar için bir fırsat olabilir” sözleri dikkat çekti.

Paratic Piyasalar