Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Kötüleşirse Hong Kong Konut Fiyatları 2019’da %25 Düşebilir

ABD-Çin ticaret savaşının yükselmesi durumunda Hong Kong konut fiyatlarının yüzde 25 düşebileceği söylendi. Detaylar şöyle;
Ticaret Savaşı Kötüleşirse Hong Kong Konut Fiyatları 2019’da %25 Düşebilir

1999 yılında kurulan ve gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış bir yatırım yönetim şirketi olan JLL, ticaret savaşlarının kötüleşmesi durumunda Hong Kong konut fiyatlarının önümüzdeki yıl yüzde 25 civarında düşme riskiyle karşılaşacağını belirtti. Söz konusu tahmin, dünyanın en pahalı gayrimenkul pazarlarından biri olan Hong Kong için ayı piyasası eğilimindeki son çağrı olmasıyla ve ticaret savaşını gerekçe göstermesiyle dikkat çekti.

Sonuçta; yaklaşık 7.4 milyon nüfuslu, Çin’in güneyinde yer alan ve 1997’den bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel yönetim bölgesi olan Hong Kong’un konut piyasası yakından takip ediliyordu çünkü bu daha geniş ekonominin sağlığı açısından önemli bir gösterge olarak düşünülüyordu. JLL de Salı günü yayınladığı bir notunda, piyasanın düzeltme aşamasına girdiğini ve fiyatların daha da düşme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Ticaret anlaşmazlığının iş güvenine zarar veren faktörler arasında olduğunu söyleyen JFF, bunun Ocak’tan bu yana Hong Hong borsasındaki yüzde 20’lik düşüşe katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ticaret Anlaşmazlığı İş Güvenine Zarar Veriyor Temel tahmin 2019’da yüzde 15’lik bir düşüşe işaret ederken JLL, ticaret savaşının tırmanması ve hisse senedi fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda fiyatlarda yüzde 25’lik bir düşüşün mümkün olduğunu bildirdi. JLL İcra Direktörü Joseph Tsang da; “Hong Kong’un tüm gayrimenkul sektörü son yıllarda büyümeyi desteklemek için Çin talebine bağımlı hale geldi, uzun bir ABD-Çin ticaret savaşının Hong Kong’un ekonomisini ve emlak piyasasını etkileme potansiyeli var.” dedi.

Analistler de pazarın Ağustos ayında zirveye çıkmasından bu yana fiyatların yaklaşık yüzde 2 düştüğünü ve JLL’nin negatif görünümünün ilk olmadığını kaydetti.

Hong Kong Konut Piyasası için Endişe Verici Yorumlar Örneğin; UBS yakın tarihli bir raporda Hong Kong’daki konut fiyatlarının aşırı değerlendiğini ve en büyük çöküş riskine sahip olduğunu bildirmişti. CLSA ise Ağustos ayında gelecek 12 aylık dönemde fiyatlarda yüzde 15 düşüş beklediğini aktarmış, bu yorumu Çin yuanındaki değer kaybı, ekonomik görünümle ilgili endişeler ve yükselen yerel faiz oranlarına işaret ederek geçen ayki raporunda da tekrarlamıştı.

Keza ABD doları karşısında daha zayıf olan bir Çin yuanı, Hong Kong mülkünü Çinli alıcılar için daha az cazip hale getiriyordu.

Zayıf Çin Yuanı Hong Kong Konut Piyasasını Kötü Etkiliyor Hong Kong doları da ABD dolarına dar bir bantta sabitleştirilmişti bu nedenle de doların hareketlerini izliyordu. Hong Kong’un konut sektörü hakkında görüş bildirenlerden Portwool Capital CEO’su Peter Churchouse da Çarşamba günü verdiği demeçte, fiyat düşüşünün 20192un sonunda yaklaşık yüzde 15-20 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü. Ancak Hong Kong’un bu düşüşü karşılamak için iyi bir pozisyonda olduğunu, hanehalkı, geliştiriciler ve bankaların hepsinin iyi bir finansal formda olduklarını da dile getirdi.

Ayriyeten bankaların ve gayrimenkul geliştiricilerin yüksek kaldıraçlı olmadıklarını, hanehalkının düşük borçlara ve yüksek tasarruf seviyelerine sahip olduğunu dile getirdi. Hong Kong’u bundan çok daha kötülerini gördüğünü söyleyen Churchouse, 1997 2003 yılları arasında emlak fiyatlarında yüzde 60’lık düşüşler yaşandığını hatırlattı. Ve küresel finansal krizden bu yana konut fiyatlarının üçe katlandığı göz önüne alındığında yüzde 20’lik düşüşün endişelenmek için büyük bir neden olmadığının üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum