Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Çin’i ABD ile Ekonomik Bağlarını Yeniden Düşünmeye Zorluyor

South China Morning Post, Çin’in ABD ile ticaret savaşının bir sonucu olarak daha sert eylemler araştırmaya başladığını aktardı.
Ticaret Savaşı Çin’i ABD ile Ekonomik Bağlarını Yeniden Düşünmeye Zorluyor

South China Morning Post, Çin’in ABD ile ticaret savaşının bir sonucu olarak daha sert eylemler araştırmaya başladığını aktardı. Çinli Alibaba Group bünyesindeki gazete Çinli araştırmacılara atıfta bulunarak, Pekin’in ticaret görüşmelerine kaldığı yerden devam etmeye açıkken, hükümet danışmanlarının kritik malzemeleri artık giderek daha düşman bir ABD’den tedarik etmenin risklerini vurguladığını ve ülkenin ABD’ye maruz kalmasını azaltmanın yollarını araştırdığını belirtti.

“Donald Trump’ın ticaret savaşı ve Huawei yasağı, Çin’i ABD ile ekonomik ilişkileri yeniden düşünmeye itiyor” başlıklı makale, iyimser olmayan yorumlarıyla dikkat çekti.

Trump Ticaret savaşı ve Huawei Yasağı Çin’i ABD ile Ekonomik Bağlarını Yeniden Düşünmeye ZorluyorÇin’in bu hareketin bir parçası olarak ABD’den doğal gaz alımlarını azaltmayı düşündüğünü öne süren gazeteye konuşan devlet düşünce kuruluşu Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden (Chinese Academy of Social Sciences) Wang Yongzhong da; “Çin’in ABD’den büyük miktarda doğal gaz satın alması gerektiği fikri yeniden ele alınmalı” dedi. Bu noktada Çin’in iki ülkenin önemli anlaşmalar yaptığı bir sektöre fon sağlamayı tehdit ettiği dile getirildi.

Gazete, Çin’in 2017 yılında Alaska’da 43 milyar dolar değerinde doğal gaz projesini finanse etmeyi kabul ettiğini hatırlattı.

Çin ABD Doğal Gaz Alımlarını Kısıtlayabilir Çin’in enerji arzı güvenliği konusunda uzmanlaşmış Wang; Çin’in tedarik zinciri güvenliği uğruna ABD alımlarını yurt dışı alımlarının yüzde 10’u ya da 15’iyle sınırlayabileceğini belirterek şöyle dedi:

“Huawei davasında gördüğümüz gibi hem sıvılaştırılmış doğal gaz hem de ham petrol dahil enerji arzı aniden kesilirse ne olur?” Gazetede Çin’in 2017 yılında 6.3 milyar dolar değerinde Amerikan ham petrolü ve sıvılaştırılmış doğal gazı satın aldığı, bunun ülkenin yabancı enerji ürünleri alımlarının yüzde 3.6’sına tekabül ettiği bilgisinin de üzeri çizildi.

Çin’in ABD’nin enerji ürünleri üzerindeki bağımlılığının sınırlı olduğunu da ekledi. ABD-Çin cephesindeki başka bir gelişme de Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ticaret müzakereleri için Pekin’e gitme planlarının olmadığını söylemesi oldu. Bugün CNBC’ye konuşan Mnuchin, Pekin’e yapılacak bir gezinin planlanmadığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum