Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Ortasında Birçok Çinli Şirket Genişlemeye Çalışıyor

ABD’ye genişleme konusunda iddialı planları olan bazı firmalar ticaret savaşı nedeniyle geri adım atarken bazıları küresel genişleme planlarından vazgeçmiyor.
Ticaret Savaşı Ortasında Birçok Çinli Şirket Genişlemeye Çalışıyor

Çin ile ABD arasındaki ticaret gerginliği artarken, bir zamanlar ABD pazarına girme konusunda iddialı planları olan çoğu Çinli şirketin sessizce geri adım atmaya başladığı görülüyor.

Bununla birlikte gerilimden çekinmeyen bazı Çinli şirketler, Güneydoğu Asya, Avrupa ve hatta Orta Doğu’da ortaklıklar olduğunu açıkladı. Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan GAC Group ki şirket 2018’den bu yana ABD pazarına bakıyor.

Silikon Vadisi, Los Angles ve Detroit’te araştırma ve geliştirme merkezleri kuran GAC Group, Kuzey Amerika’daki satış operasyonlarını bu yıl Irvine’de tescil ettirdi ve yeni modellerini tanıtmak için Detroit’teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

CNBC’nin Çin’de düzenlediği bir konferansta konuşan GAC Group Başkanı Feng Xingya da mevcut durumu şöyle anlattı:

GAC Group Başkanı ABD Genişlemesi“2020 yılının başlarında ABD pazarına girme konusundaki ilk planımız, ABD’nin Çin’in nihai otomobil ihracatına yönelik tarifeleri nedeniyle artık geçerli değil. Bu yılın başından beri ürünlerin gelişimini askıya aldık ve ABD’deki yatırımları yavaşlattık. Tarife durumunun daha iyi olmasını bekliyoruz, böylece oradaki gelişimini yeniden başlatabiliriz.”

Merkezi Çin’in Guangzhou şehrinde bulunan otomobil üreticisi, ABD’deki deniz aşırı genişlemesini ve yatırımlarını geri çeken tek Çin şirketi de değil.

Rhodium Group verilerine göre Çin’in ABD’deki doğrudan yabancı yatırımı 2018’de, 2017’deki 29 milyar dolardan %84 gerileyerek 4.8 milyar dolara düştü.

Çin ABD DYY Yüzde 84 Düştü Bununla birlikte ABD-Çin ticari gerilimi, otomobil üreticisinin daha büyük bir küresel varlık arayışına girmesini engellemedi. Bu yılın sonuna kadar Umman pazarına girmeyi planlayan GAC, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Katar dahil Orta Doğu’daki dokuz ülkede ayak izlerini genişletti. Şu anda bölgede 14 satış noktasına sahip. Feng de şirketin uluslararası işini daha iyi yönetmek için Hong Kong’da yüzde yüz bir iştirak açtığını belirtti.

GAC’ın halihazırda 24 ülkede mevcut olduğunu ve başka pazarlara girmekte hızlandıklarını dile getiren Feng, yıl sonuna kadar Rusya pazarına da gireceklerini söyledi. Avrupa Birliği’ni gelecekte şirketin yeni enerji araçları için birincil pazarı olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

“Yeni enerji otomobilleri Avrupa’da çok popüler ve son zamanlarda Avrupa’da gelişmemiz için birçok ülkeden davet aldık. GAC’ın hedefi küresel bir girişim olmak.” dedi.

GAC Hedef Küresel Girişim Olmak Geçen yıl toplam günlük ödeme işlemlerinin 1 milyarı aştığını açıklayan WeChat Pay de şirketin kendisi için doğru ve açık olan her yere gideceğini savundu. WeChat yöneticisi Greg Geng; “Yurtdışındaki stratejimiz, Çinli turistlerin yurtdışında seyahat etmelerini ve yurtdışında harcamalarını desteklemektir çünkü yurtiçinde WeChat Pay’e alışkınlar” dedi.

Şu anda 60’tan fazla ülkede 16 para birimi için kabul edilebilir olan WeChat Pay, 2017’den beri Kuzey Amerika’ya mobil ödeme hizmetleri getirmek için Silikon Vadisi merkezli bir sınır ötesi mobil ödeme şirketi Citcon ile birlikte çalışıyor. Ancak, Singapur ve Malezya gibi Güneydoğu Asya ülkelerindeki başarısıyla karşılaştırıldığında WeChat Pay’in ABD’deki kullanımı hala kısmen sınırlıydı.

Facebook gibi ABD’deki sosyal medya şirketleri ödeme sistemlerini piyasaya sürerken, WeChat’i ülkede genişletmenin daha zor olacağına dair endişeler var.

WeChat Küresel GenişlemeFakat Geng rekabeti farklı bir şekilde gördüğünü belirterek gelecekte Facebook gibi ABD’li şirketlerle olası bir iş birliği fırsatını göz ardı etmeyeceğini kaydetti. Nasdaq’da listelenen iQiyi de Haziran 2019’da ilk yurtdışı ortaklığını açıkladı ve Astro’yla bir kanal başlatarak Malezya’ya genişledi.

iQiyi yöneticisi Wang Xuepu da; “Çince, İngilizce, Malayca ve Tayca da dahil olmak üzere çoklu dil altyazı seçeneklerini destekliyoruz” diyerek kişiselleştirilmiş içerikle ilgili daha fazla potansiyel keşfetmek için yerel üretim ekipleri ve ortaklarla çalışmayı umduklarını bildirdi.

Ekim 2019’da ABD’nin kara listesine eklenen Çin merkezli yapay zeka şirketi iFlytek’in yöneticisi de engelin şirketin küresel hırsı üzerinde fazla etkisinin olmayabileceğini vurgulayarak; “ABD, Japonya, Avrupa ve Yeni Zelanda dahil pek çok yerde aktif olarak denizaşırı stratejiler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum