Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Afrika, Orta Doğu Yarışında Çin’e Üstünlük Kazandırabilir

ABD-Çin ticaret savaşı, Pekin'e Orta Doğu ve Afrika yarışında üstünlük kazandırabilir. İşte nedeni ve detayları;
Ticaret Savaşı Afrika, Orta Doğu Yarışında Çin’e Üstünlük Kazandırabilir

Sürmekte olan ABD-Çin ticaret savaşı, dünyanın ikinci en büyük ekonomisini daha fazla kendi kendine yeterlilik için zorluyor olabilir. Ancak bu aynı zamanda, ülke dünyanın bazı en büyük keşfedilmemiş pazarlarına girmeye çalışırken ülke için kazanç anlamına da gelebilir.

Pekin merkezli risk sermayesi şirketi MSA Capital’in yönetici ortağı Ben Harburg, Çin’in en büyük ortağından ayrıştırılmasının Çinli işletmeleri yenilik yapmaya ve çeşitliliğe yönlendirdiğini vurgulayarak bu açıklamayı yaptı.

Bununla birlikte ticaret savaşının, Orta Doğu ve Asya planlarını daha da hızlandırmalarına yardım ettiğini dile getirdi.

Orta Doğu Afrika Çin Planlarını hızlandırıyor Guangzhou’da CNBC liderliğindeki bir konferansta konuşan Harburg, Çinli firmaların, özellikle de teknoloji alanındakilerin ticaret savaşı nedeniyle gerçekten cazip bir pazar bulduklarını anlattı. “Buradaki yarı iletken endüstrisi, başka bir ortama alışmak için beş yıl daha isterdi. İşletim sistemleri de olgunlaşmak için daha fazla zaman tercih ederdi. Ancak şu anda hayatta kalmak için inovasyonun bir gerekliliği var. Bu şirketleri gelişmekte olan teknoloji pazarlarına zorluyor ve burada inanılmaz cazip koşullar buluyorlar.” dedi.

E-ticaret ve bankacılık sektörlerindeki özel fırsatların üzerini çizen Harburg, bölgenin çoğunun pazarlarının %10’dan daha az bir penetrasyon hızına sahip olduğunu belirtti.

Orta Doğu Penetrasyon Hızı “Çin, yüzde 30 civarında e-ticaret penetrasyon hızına sahip. Orta Doğu’da oran yüzde 2.” ifadeleriyle pazarın cazibesine atıfta bulundu. Bahreyn’in Al Salam Bank CEO’su Rafik Nayed de Harburg’un yorumlarını tekrarlayarak Çin şirketlerinin organik pazar fırsatları ve bölgeleri birleştiren ortak jeopolitik yapılarla bölgeye çekildiğini söyledi.

“Çin teknolojisi, bölgeye 1,5 trilyon dolar değerinde yarım milyar kişilik yeni pazarlar açmakla gerçekten ilgileniyor” dedi.

Ayrıca ABD’nin Orta Doğu’ya yönelik politikasındaki son değişikliklerin, Çin’in bölgedeki avantajını körüklemesini ve ticari yeteneklerini göstermesini sağlayan bir “boşluk” yarattığını belirtti. “Bu eksende, Çin’in teknoloji tarafında aslında Batı’da alıştığımızdan çok daha gelişmiş olduğunu keşfettik” diyen Nayed, Çin teknolojiyle ilgili güven eksikliği yaşamadığını da ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum