Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerine Kadar Devam Edecek

ABD-Çin ticaret gerilimi önümüzdeki aylarda geçici bir duraklamaya girecek olsa da Standard Chartered Private Bank’a göre 2020’ye kadar çözüme kavuşturulamayacak. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerine Kadar Devam Edecek

Standard Chartered Private Bank, ABD ve Çina arsındaki gerilimin önümüzdeki aylarda bir duraklamaya gireceğini fakat 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerine kadar çözüme kavuşturulamayacağını öne sürdü.

Çünkü Standard Chartered Private Bank’ın baş yatırım stratejisti Steve Brice’a göre Washington’un Pekin’le gerginlikleri çözme kararı politikaya bağlıydı ve ABD Başkanı Donald Trump 2020’de yeniden başkanlığa soyunacak gibi görünüyordu. Bu nedenlerden dolayı baş stratejist; ticaret savaşının 2020’deki seçimlere kadar devam edeceğini söyledi.

“Bence politik bir karar olacak, Trump terminolojisinde Çin ticaret meselesi, ABD için gerçekten iyi bir şey mi?” diyen stratejist, konuşmasına şöyle devam etti;

ABD-Çin Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerinden Önce Bitmeyecek “Bazıları Trump’ın bunu seçimlerden altı ay önce yapmasının daha iyi olacağını savunabilirdi, çünkü böylece arkasına aldığı rüzgarla yeniden seçilebilirdi.” Bu noktada ABD’de yapılan son iki anketin; Amerikalıların Donald Trump’ın ekonomiyi ele alışını sevdiklerini fakat bunun genel onay derecesini yükseltmediğini gösterdiği bilgileri verildi.

Kaldı ki söz konusu eğilimler, ekonominin gücünü kaybetmesi durumunda Trump’ın yeniden seçim iddiası için açıkça sorun teşkil edecekti.

Trump ile Jinping Görüşmesinden Olumlu Haber Çıkmayacakİlgili haberde, Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in gelecek hafta Arjantin’de düzenlenecek G-20 Zirvesi’nde görüşecek oldukları da hatırlatıldı. Ancak pek çok uzman söz konusu görüşmeden bir uzlaşma çıkmayacağı görüşünü savunuyordu. Standard Chartered Private Bank’ın baş yatırım stratejisti Steve Brice da diğer uzmanları desteklercesine; “ticaret savaşında geçici bir duraklama dönemi görülebilir fakat başkanlık seçimlerine yaklaştığımızda, yeniden alevlerin yükseldiğini ve gerilimin arttığını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kısa vadede dikkatli olmak için birçok mazeret olduğunu kaydeden stratejist, şirket kazançlarındaki büyümenin gelecek yıl önemli ölçüde yavaşlayacağını dile getirdi.

 Standard Chartered Private Bank Stratejisti Ticaret Savaşı Yorumu Tüm bunların yanında Steve Brice, ABD’deki enflasyonun hızlı bir şekilde artmasının beklenmediğini ve daha yavaş ekonomik büyüme ile birleştiğinde FED’in gelecek yıl faiz oranlarını daha yavaş bir şekilde artırabileceğini aktardı.

Bu sene ABD’de yükselen faiz oranları, yatırımcıların gelişmekte olan piyasalardaki paralarını dolar cinsinden varlıklara çekmelerine neden olmuş, bu da küresel piyasalardaki volatiliteye katkıda bulunmuştu. FED’in faiz artırımını yavaşlatması da stratejiste göre bu sıkıntıları yatıştırabilirdi, yine de Brice FED’in bir ara vermeden önce Aralık ayında bir kez ve 2019 başlarında iki kez daha artırım yapmasını beklediğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum