Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Nedeniyle 2009’dan Bu Yana En Tehlikeli Finansal Anda Olabiliriz

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığının 2009’dan bu yana en tehlikeli finansal anı yarattığını söyledi.
Ticaret Savaşı Nedeniyle 2009’dan Bu Yana En Tehlikeli Finansal Anda Olabiliriz

Önceki ABD Hazine Bakanı Larry Summers, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının, geçen 10 yılın sonundaki küresel krizden bu yana potansiyel olarak en tehlikeli finansal anı yarattığını söyledi.

Başkan Bill Clinton’ın Hazine Bakanı ve Başkan Barack Obama’nın ekonomik danışmanı olarak görev yapan Summers, Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı Twitter paylaşımıyla dikkat çekti.

“ABD ve Çin arasındaki mevcut gelişmelerle 2009 mali krizinden bu yana en tehlikeli finansal anda olabiliriz” dedi.

Larry Summers: Ticaret Savaşı Nedeniyle 2009’dan Bu Yana En Tehlikeli Finansal Anda Olabiliriz“Piyasalar şimdi 2011’den bu yana en yüksek durgunluk riskini öne sürüyor. Orta ve uzun vadeli faiz oranlarındaki çöküş iyiye işaret değil.” ifadelerini de ekledi. Nitekim 2008 yılında başlayan küresel finansal kriz, 1929’da başlayan Büyük Buhran’dan sonraki en kötü ekonomik felaket olmuştu. Kendisi geçen yılın Kasım ayında yaptığı bir açıklamada da 2020’ye kadar resesyon için yüzde 50 ihtimal vermişti.

Büyümede bir yavaşlamanınsa neredeyse kesin olduğunu öngören Summers düşüncesini; “gelecek 2 yılda, belki daha az süre içinde resesyon riski yaklaşık yüzde 50” sözleriyle anlatmıştı.

Larry Summers Resesyon ÖngördüÖte yandan, Goldman Sachs analistleri Pazartesi günü, dünyanın en büyük iki ekonomisinin 2020 seçimlerinden önce ticaret konusunda bir anlaşmaya varmalarını beklemeyeceklerini söyledi. Dolayısıyla yatırım bankası bu yıl biri Eylül ayında diğeri de Ekim ayında olmak üzere iki tane daha indirim yapılacağını tahmin etti.

Analistler notlarında; “Fed bu yıl savaş tehdidi ticareti, tahvil piyasası beklentileri ve küresel büyüme endişelerine karşı giderek daha hızlı tepki veriyor. Büyüyen ticaret politikası riskleri, daha derin oranlarda düşüş için piyasa beklentileri ve anlaşmasız Brexit olasılığına bağlı olarak küresel riskteki artış ışığında, şu an Ekim ayında 25 baz puanlık üçüncü bir indirim ve bu yıl için toplamda 75 baz puan indirim bekliyoruz” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum