Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Gerilimi Çinli Turistleri ABD’den Türkiye’ye Yöneltti

ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi, 2018 yılında 15 yıl aradan sonra ilk kez ülkelerine gelen Çinli turist sayısında azalma görüldüğünü bildirdi. Buna karşılık Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı ise 147 bin arttı. Detaylar aşağıda;
Ticaret Savaşı Gerilimi Çinli Turistleri ABD’den Türkiye’ye Yöneltti

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı turizm sektörünü de derinden etkiledi. ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi tarafından açıklanan son verilere göre önceki yıl ABD’ye ziyarette bulunan Çinli turist sayısı yaklaşık 170 bin kişilik bir düşüş yaşadı ve 2.9 milyona düştü. Bu rakam Çin’in gün geçtikçe artan zenginliğiyle son 15 yıldır artıştaydı.

2008-2016 yılları arasında kümülatif olarak ABD’ye giden Çinli turist sayısında %600 yükseliş meydana geldi. %5.3 ile 15 yıl aranın ardından kaydedilen bu ilk yıllık düşüşte, iki ülke arasındaki ticaret savaşı geriliminin yanı sıra Çin ekonomisi performansındaki gerileme de etkili oldu. ABD ve Çin arasındaki yükselen tansiyon sadece turizmi etkilememiş, Avrupa’nın sallantılı ekonomisini de alarma geçiren bir unsur olmuştu.

2018 yılının büyük bir kısmında Çin yuanı, ABD Doları karşısında %6.5 değer kaybı yaşamış, bu da Çinliler için ABD’yi ziyaret etme maliyetini artırmıştı.

2018 Yılının Büyük Kısmında Çin Yuanı Değer Kaybı YaşadıBu değer kaybının ardından geçtiğimiz aylarda Çin Merkez Bankası dolara karşı yuanı korumak amaçlı yeni bir politika başlatmıştı. Çin hükümetinin geçtiğimiz yaz bu ülkedeki silahlı saldırıları gerekçe göstererek vatandaşlarına ABD’ye seyahat uyarısında bulunması, iki ülke arasındaki yükselen gerilimin bir yansıması olarak gösterildi. Yapılan bu uyarı düşüşte etkili oldu.

Farklı sebeplerden dolayı geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre daha az Çinli ABD’ye gitmemeyi tercih ederken, Çinlilerin Türkiye’ye ilgisi ise büyük oranda arttı. Son yıllarda Çinlilerin Türkiye’yi tercihindeki artışın en önemli nedenlerinden biri, Türk turizm sektörünün Çin’i yeni hedef stratejik pazar olarak belirlemesi olarak gösterildi.

2008 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı 61 bin 882 iken; bu rakam geçtiğimiz yıl 394 bin 109’a çıkarak rekor seviyelere tırmanmıştı.

2008 Yılında Türkiye'yi Ziyaret Eden Çinli Turist Sayısı 61 Bin 882 idiBununla birlikte son 10 yılda sadece 2016 yılında Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısında yıllık düşüş görüldü. Bunu etkileyen de hiç şüphesiz 15 Temmuz darbe girişimi oldu. 2016’da meydana gelen bu düşüşün ardından ise hızlı bir yükseliş yaşanmaya başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2017’de Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı bir önceki yıla göre %47.7 arttı ve 247 bin 277’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yuanın Türk lirası karşısında %25 değer kazanmasının da etkisiyle Çinli turist sayısında rekor seviyelere ulaşıldı ve %59’luk artış, kaydedilen en yüksek artış hızı oldu. Bu artış rakamsal olarak 146 bin 832 olarak ifade edildi.

ABD’yi ziyaret eden Çinli turist sayısındaki 170 binlik düşüşün büyük bir kısmı, Türkiye’ye aynı oranda Çinli turist artışı olarak yansıdı.

Türkiye'ye Aynı Oranda Çinli Turist Artışı Olarak YansıdıAçıklanan son veriler neticesinde son 2 yılda meydana gelen büyük sıçramadan sonra bu yıl Çinli turist sayısında yatay bir seyir yaşandı. 2017 yılının Ocak-Mart aylarını kapsayan dönemde Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı 44 bin 944’ten 2018’de 89 bin 6’ya yükselmişti. Bu yıl ise söz konusu rakam 88 bin 222 olarak belirlendi.

Göze çok hoş gelmeyen bu yatay seyirde, geçen yılın rakamlarına yakın olabilmek büyük bir önem taşıyor. Çin’de geçtiğimiz yıl “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmişti. Bu kapsamda ülke genelinde Türkiye tanıtımına yönelik birçok etkinlik organize edildi. Ayrıca sosyal medya ve televizyon kanallarında sık sık Türkiye’yi tanıtan reklamlar yer aldı.

Türkiye Çin pazarındaki tanıtımlarını sürdürse de bu yıl çalışmalarını özel Türkiye Turizm Yılı’nın çarpan etkisi olmadan devam ettiriyor. Böylelikle geçen yılki Çinli turist sayısı rakamlarının korunması bir başarı sayılacak.

Türkiye Çin Pazarındaki Tanıtımlarını SürdürüyorSon 10 yılda Çinli turist sayısında hızlı bir artış görülse de veriler bu konuda Türkiye’nin çok yol alması gerektiğini gösteriyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şubat’ta açıkladığı verilere göre 2018 yılında Çinli turistler yurtdışına 149.7 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu ziyaretler için harcanan tutarın ise 110 milyar dolar olduğu öğrenildi.

Bununla birlikte Çinlilerin yurtdışı seyahatleri bir önceki yıla oranla %14.7 arttı. Bu da gösteriyor ki, ABD’ye giden Çinli sayısındaki azalış bu ülkeye özgü. Bu da Türkiye gibi ülkelerin pastadan daha fazla pay alabilmesi için büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası yönetim danışmanlığı firması McKinsey konuyla ilgili yayımladığı raporda Çinlilerin seyahat sayısının 2020’de 160 milyona çıkmasını beklediğini açıkladı.

McKinsey Konuyla İlgili Rapor YayımladıAyrıca raporda Çinlilerin %70’den fazlasının aile ve dostlarıyla seyahat ettiği ve Çinli turistlerin dünyada en fazla para harcayan kesim olduğu vurgulandı. Bunun yanında Nielsen’in raporunda ise Çinlilerin yurt dışında ortalama 5 bin 715 dolar harcadığı bilgisi yer alıyor.

Söz konusu bu harcamada Çinlilerin uzak destinasyonlarda uzun süreli tatil yapması önemli rol oynuyor. TÜİK verilerine göre ise geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen yabancı turistler ortalama 617 dolar harcadı.

Buradan da anlaşılıyor ki Çinliler, yurtdışı seyahati için Türkiye’yi tercih eden ortalama bir turistin 8.3 katı bütçe ayırıyor. Ayrılan bu bütçe, planlandığı gibi Çinli turist sayısında 1 milyona ulaşılması halinde turizm gelirlerinde büyük bir artış yaşanmasını beraberinde getiriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum