Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Müzakereleri için Zaman Azalırken ABD’li Şirketlerin Büyük Soruları Var

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Myron Brilliant, “her iki tarafta da bir anlaşmanın yapılması konusunda kararlılık hissediyorum, ancak soru şu: anlaşma nedir” dedi.
Ticaret Müzakereleri için Zaman Azalırken ABD’li Şirketlerin Büyük Soruları Var

ABD ile Çin arasındaki ticaret ateşkesi sona ermeden yaklaşık bir ay önce, Amerikan iş dünyasındaki bazı kişiler iki ülkenin son tarihten önce yeteri kadar ilerleme kaydedip kaydetmeyeceği yönündeki endişelerini dile getirdi. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in bu hafta Washington’daki üst düzey ticaret müzakerelerinde kayda değer ilerleme sağlanabileceğine ilişkin iyimserliğini aktarmasına rağmen giderilemeyen bu şüpheler dikkat çekti.

Burada ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Myron Brilliant’ın verdiği röportaj gündeme geldi çünkü Brilliant bugün verdiği demeçte, “her iki tarafta da bir anlaşmanın yapılması konusunda bir kararlılık hissediyorum, ancak soru şu: anlaşma nedir” dedi.

Sonuçta dünyanın en büyük ekonomileri geçen yıl ikili ticaret dengesizlikleri de dahil olmak üzere bir dizi meselede tarife mücadelesi içine girmişlerdi.

ABD Çin MeselesiABD, Çinli firmaların fikri mülkiyet hırsızlığı yaptıklarını söylemiş, ayrıca Pekin’in endüstriyel sübvansiyonlarının Amerikan şirketlerini dezavantajlı kıldığını iddia etmişti. Çin ise bu suçlamaları defalarca reddetmişti. Bu tartışma, ABD Başkanı Donald Trump ile Xi Jinping’in bir araya geldiği 1 Aralık tarihinde 90 günlüğüne askıya alınmış, haber kısa süreliğine de olsa piyasalarda iyimserlik havası yaratmıştı.

Öte yandan, Amerikan iş dünyası için onları etkileyen çetrefilli sorunların ele alındığına dair küçük işaretler olduğu ortadaydı.

Amerikan İş Dünyası Ticaret Müzakereleri Brilliant da burada; “Fikri mülkiyet uygulamalarında ve bazı diğer hassas konularda Çin hükümeti tarafından Washington’a tekliflerin olduğu yönündeki söylentileri duyuyoruz” dedi.

Ne var ki hem iş açısından hem de idare için önemli alanlarda henüz bir ilerleme duymadıklarını da vurguladı. Endüstriyel sübvansiyonlar ve zorunlu teknoloji transferi gibi konularda ilerleme görmek istediğini de sözlerine ekledi. Kaldı ki Brilliant, ABD-Çin ticaret müzakerelerinde kaydedilen ilerlemelerle ilgili şüpheleri olan tek kişi de değildi.

Reuters, ABD-Çin İş Konseyi gibi grupların bu haftaki müzakerelerden herhangi bir atılım beklemeyeceğini iddia etmişti. McLarty Associates kıdemli danışmanı Steve Okun da iki ülke arasında herhangi anlamlı bir ilerleme için hala çok uzak bir yol olduğunu dile getirmişti. Singapur’daki Amerikan Ticaret Odası’nın üyelerinden olan Okun; “bu haftaki ticaret görüşmelerinde herhangi önemli bir şey olmayacak” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum