Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret ve Kazanç İyimserliği Wall Street Duyarlılığını Artırırken, Hisseler Yükseliyor

ABD'li hisseler, haftanın ilk işlem gününde ticaret görüşmelerinin iyimserliği ve kurumsal kazançların etkisiyle yükseldi.
Ticaret ve Kazanç İyimserliği Wall Street Duyarlılığını Artırırken, Hisseler Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de hisse senetleri, Pazartesi gününe daha yüksek seviyelerle merhaba dedi. ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki iyimserliğin yanı sıra kurumsal kazançların da artışı, hisselerde görülen bu yükselişin neden oldu.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 17 puan veya yüzde 0,1 oranında yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti yüzde 0,4 puan arttı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 17 Puan YükseldiS&P 500 rekor seviyesine çok az bir mesafe uzakta bulunuyor. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, hafta sonu boyunca Pekin’in ABD’nin ticari kaygılarını gidermek için ABD ile birlikte çalışacağını söyledi. Ayrıca her iki tarafın ticarette önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Çin’in ticaret müzakerelerindeki baş müzakerecisi, ticaret savaşını durdurmanın her iki ülke ve küresel ekonomi için iyi olacağını söyledi. Başkan Donald Trump ise 11 Ekim’de Çin ve ABD’nin ikili ticaret anlaşmasının bir aşamaya kadar geldiğini söyledi.

Ayrıca Trump, ABD ile Çin arasındaki bir ticaret anlaşmasının, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısının Kasım ayı ortasında Şili’de gerçekleşmesiyle imzalanacağını umduğunu söyledi.

MRB Partners’taki stratejistler, “Güvenilir ve oldukça olumlu bir ticaret duyurusu, daha iyi bir dönüşü hızlandırabilir. Ancak böyle bir sonuç belirtisi yok. Zayıf küresel ticaret ve üretim faaliyeti, genel olarak korumacı bir ticaret ortamı ve birçok yerel ve uluslararası siyasi sıcak nokta dahil olmak üzere birçok cephede önemli belirsizlik var,” ifadelerini kullandılar.

Yatırımcılar ayrıca kurumsal kazanç mevsimine odaklandılar ve 120’den fazla S&P 500 şirketi rapor verecek güvendeydi.

Kazanç Mevsimine OdaklanıldıMcDonald’s, Ford Motors, Boeing ve Caterpillar bugün sonuçlarını açıklayacak şirketler arasında yer alıyor. JP Morgan Chase, Bank of America, Netflix ve Citigroup gibi şirketler, beklenenden daha iyi sonuçlar yayınladığı için kazanç mevsimi güçlü bir şekilde başladı.

FactSet tarafından ankete alınan analistler, üçüncü çeyrek için genel S&P 500 kazançlarının yüzde 4,7 oranında düşmesini bekliyorlar. DataTrek Research’ün kurucu ortağı olan Nicholas Colas ise müşterilerine verdiği demeçte,3. çeyrek kazanç sezonunun, başlıklarda görüldüğü kadar güçlü olmadığını söyledi.

Colas, “Evet, 3. çeyrek kazan raporları şu ana kadar iyi oldu. Fakat sonuçta bu hareketleri miktarları, gelirler gerçekte beklenenden daha iyi olmasına rağmen normalden daha az,” ifadelerini kullandı. Cadence Design Systems, Celanese ve Zions Bancorp, Pazartesi günü işlemler kapandıktan sonra üç aylık raporlarını açıklayacak şirketlerden bazılarıdır.

S&P 500, bu hafta Temmuz ayında görülen ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabildi. Endeks, 26 Temmuz’daki rekor olan 3.027,98’e ulaşma oranının yüzde 1’inden yakınıyor. Endeks, bu haftaki kar marjı ve Wall Street’in ABD-Çin ticaret ilişkilerinin acımasız izlemesi de dahil olmak üzere bu seviyeye ulaşması için bir dizi engelle karşı karşıya.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu