Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Gerilimleri ve Küresel Riskler, Yarı İletken Sektörü için Belirsizlik Yaratıyor

SEMI China birliğinin başkanı, yarı iletken endüstrisinin jeopolitik kaynaklı derin bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek endişeleri artırdı.
Ticaret Gerilimleri ve Küresel Riskler, Yarı İletken Sektörü için Belirsizlik Yaratıyor

Yonga endüstrisi birliği SEMI China’nın Başkanı Lung Chu, yarı iletken endüstrisinin jeopolitikten gelen derin bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sektör halihazırda akıllı cihazlara talebin yavaşlaması, envanter meseleleri ve düşen bellek yongası fiyatları gibi zorlukların ortasında bir yavaşlama kaydederken konunun uzmanından gelen açıklamalar dikkat çekti.

Nitekim son haftalarda ABD ile Çin arasında yoğunlaşan gerilimler, zaten kötü olan durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ediyordu.

ABD Çin Gerilimleri Durumu Kötüleştiriyor Konuşmasında bu durumu ve endişeleri vurgulayan Chu, jeopolitik riskin büyük bir belirsizlik olduğunu dile getirdi. Teknoloji kontrolünün yanı sıra Çinli telekomünikasyon devi Huawei üzerindeki ihracat kısıtlamalarının sektörde daha şiddetli bir etkiye sahip olabileceğini, hatta küresel tedarik zincirini bile değiştirebileceğini belirtti.

Zaten geçtiğimiz gün çıkan haberlerde 130’dan fazla ABD firmasının Huawei’e satış için lisans başvurusu yaptığı yazılmıştı.

Yarı İletken Sektörü için Belirsizlik Karşı Karşıya Mayıs ayındaki kara liste kararının ardından bu kadar çok Amerikan şirketinin, bu kadar kısa süre içinde lisans başvurusunda bulunması, Huawei’in etkisi hakkında bir kez daha fikir vermişti. Chu da Qualcomm ve Intel gibi ABD’deki firmalara erişiminin reddedilmesi durumunda yavaşlamanın daha da kötüleşeceğini öngördü.

Huawei’in dünyadaki üçüncü en büyük çip alıcısı olduğunun üzerini çizerek Amerikan firmalarının yarı iletken endüstrisine hakim durumda olmaları nedeniyle bu zararın ABD’nin kendisine kadar yayılabileceğini aktardı. “Bellek yongalarını dahil etseniz bile ABD, küresel yarı iletken pazarlarının yaklaşık yüzde 50’sini kontrol ediyor. Eğer belleği çıkarırsanız, bu muhtemelen yüzde 60, 70’lerden dahi fazla olabilir” dedi.

ABD’li şirketlerin Huawei’e satamamalarının, onlar üzerinde büyük bir etki yaratacağı konusunda uyarı yaptı. İlaveten, bunun uzun vadede Washington’un kısıtlamalarına uymadıkları takdirde ABD’li olmayan şirketler için fayda yaratabileceğini de öne sürdü. Yine de küresel iş birliğine geri dönme umudu olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum