Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Gerilimi Artarken, Trump ABD’deki “Güçlü Pozisyona” İşaret Etti

ABD Başkanı Donald Trump, ülkeye yüksek miktarlarda para girişi olduğunu ve ekonominin oldukça güçlü bir duruş sergilediğini açıkladı.
Ticaret Gerilimi Artarken, Trump ABD’deki “Güçlü Pozisyona” İşaret Etti

ABD-Çin ticaret savaşının yeniden alevlenmesine sebep veren Trump, yaptığı her açıklamayla gündem olurken son olarak yuan gerginliği konusunda Çin’e yaptığı suçlamalar yankı uyandırmıştı. Önceki gün ise Çin’in ABD tarım ürünleri ithalatını sonlandırması ortamı iyice germişti.

Trump, bugünkü açıklamasında ülkeye Çin’den çok yüksek miktarlarda para girişi olduğunu açıklarken ülke ekonomisinin güçlü duruşunu vurguladı.

Trump Ülke Ekonomisinin Güçlü Duruşunu VurguladıABD ekonomisine dair sürekli eleştiri ve önerilerde bulunan Trump, ülkesinin çok güçlü bir pozisyonda bulunduğunu dile getirirken Çin’den ve dünyanın diğer bölgelerinden ABD’ye güvenlik, yatırım ve faiz gibi nedenlerden dolayı para girişleri olduğunu bildirdi.

Çin ile ticaret savaşının şiddetinin artmasının ardından açıklama yapan Trump, bununla birlikte çok sayıda firmanın da ABD’ye girdiğini belirtti. Kısa zaman önce 300 milyar dolar tutarındaki Çin ürünlerine %10 vergi koymayı planlayan ABD Başkanının bu açıklaması iki dev ekonomi arasındaki gerilimin artmasına sebep olmuştu.

Diğer taraftan dün Çin yuanının 2008 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle Çin hükümeti ABD Hazine Bakanlığı tarafından “para birimini manipüle etmek” ile suçlanmıştı. Suçlamayı reddeden Çin Merkez Bankası, yuandaki gelişmelerin kontrolünün kendi ellerinde olmadığını, bundan piyasaların sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Piyasalarda görülen bu hareketlilik ile ABD’de S&P 500 Endeksi dün yaklaşık %3 düşüş kaydetmişti. Diğer endeksler de 2019’daki en kötü performansını sergiledi.

Endeksler 2019'daki En Kötü Performansını SergilediTrump’ın Çin’e uygulayacağı ek gümrük vergisiyle ABD borsaları dün çöküşteydi. Hisse senetleri dünkü piyasa işlemlerinde sert düşüşler kaydederken, Asya, Avrupa ve ABD piyasalarında süren düşüşler yatırımcıların güvenli liman arayışlarına yönelmesine sebep olmuştu.

Dün Dow Jones Endeksi 600 puan civarında düşerken, S&P 500 Endeksi %2,4 ve Nasdaq Endeksi de %3 seviyelerinde gerilemişti. Söz konusu üç endeks, piyasalardaki bu durumlardan etkilenerek 13 Mayıs gününden bu yana en büyük günlük zararına ulaşmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum