Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı İhracatçılara Destek Amaçlı “Devlet Yardımları Rehberi” Hazırladı

Ticaret Bakanlığı, ihracatçıların bakanlık destekleri konusunda en güncel bilgileri edinebilmesi amacıyla “Devlet Yardımları Rehberi” hazırladı. Detaylar aşağıda;
Ticaret Bakanlığı İhracatçılara Destek Amaçlı “Devlet Yardımları Rehberi” Hazırladı

İhracatçıların bakanlık destekleri hakkında en güncel bilgilerden topluca haberdar olabilmesi amacıyla, Ticaret Bakanlığı tarafından Devlet Yardımları Rehberi yayımlandı. Bakanlıktan gelen açıklamada rehberin 137 sayfadan oluşup;  ihracatçı firmaların temel dış ticaret işlemleri, ihracattaki devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarlarına dair bilgilendirme amaçlı yurt genelinde yapılan faaliyetlere ek olarak sağlanan destekleri kapsadığı öğrenildi.

Geride bıraktığımız günlerde de ihracatı desteklemek amacıyla bir adım da Vakıf Katılım’dan gelmişti. Reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ihracat yapan müşterilere destek amacıyla, Vakıf Katılım oldukça uygun kar oranlarına sahip yeni bir destek paketi sağlamıştı.  Söz konusu paket ile ihracatçı firmaların dolar cinsinden %0,32 ve Euro cinsinden de %0,25’ten başlayan çok cazip aylık kar oranlarından yararlanabileceği gündeme geldi.

Söz konusu rehberde, ihracata ve hizmet sektörüne yönelik devlet yardımları ve Türk Eximbank destekleriyle serbest bölgelerdeki yatırım ve faaliyetleriyle alakalı devlet katkıları bulunuyor.

Türk Eximbank Destekleriyle Serbest Bölgelerdeki Yatırım ve Faaliyetleriyle Alakalı Devlet Katkıları BulunuyorRehber ayrıca diğer destekler, ithalat politika önlemleri ve buna dair uygulamalarla ürün güvenliği faaliyetlerine yönelik bilgileri de içinde bulunduruyor. Bununla birlikte lisanslı depoculuk sistemine dair destekler ve yetkilendirilmiş yükümlü statünün ayrıntılarını da içerdiği biliniyor.

Bakanlık tarafından ihracata ve hizmet sektörüne yönelik sağlanan desteklerin yanı sıra esnaf ve sanatkarlara sunulan destekler, gümrük uygulamalarına ait bilgileri özet ve kolay anlaşılır bir şekilde firmalara iletmek ise rehberin işlevleri arasında bulunuyor.

Rehber, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve Turquality destekleriyle mal ihracatçılarına hususi damgalı pasaport verilmesiyle ilgili bilgileri içeriyor.

Rehber, Hususi Damgalı Pasaport Verilmesiyle İlgili Bilgileri İçeriyorBunlarla birlikte rehberde, Bakanlıkça sağlanan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği (Ur-Ge), yurt dışı pazar araştırması, yurt dışı şirket alımı, sektörel ticaret ve alım heyetleri, e-ticaret sitelerine üyelik, yurt dışı birim, marka tescil ve tanıtım, Türkiye ticaret merkezleri, ihracat kredi sigorta programı, alıcı kredisi ve yurt dışı fuar destekleri gibi konularda da detaylı bilgilere ulaşmak mümkün hale getirilmiş.

Devlet Yadımlarıları Rehberi; üretici, ihracatçı, ve yatırımcılar ve bu alanlarda görev üstlenen kuruluşların kullanımına sunulacak. Rehber, bakanlığın internet sitesinden kullanıcıların erişimine açılmakla birlikte ilgili platformlarda dağıtımı sağlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum