Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’ndan Dampinge Karşı Önlem Kararı

Ticaret Bakanlığı Çin menşeli bazı ürünlerde yürütülen soruşturma neticesinde , İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği yayımladı.
Ticaret Bakanlığı’ndan Dampinge Karşı Önlem Kararı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, Resmi Gazete’nin 21 Ekim 2021 Cuma tarihli sayısında, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği (Tebliğ No: 2021/50) yayımladı. Çin menşeli “Dişleri adi metallerden olanlar” ve gümrük tarife pozisyonu altında kayıtlı “Diğerleri” ürünlerine yönelik olarak başlatılan soruşturmanın tamamlanması üzerine alınan kararlar duyuruldu.

Buna göre mevcut önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu sonucuna varıldı.

Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülerek tamamlanan soruşturma neticesinde yürürlükte bulunan dampinge karşı önlemin devam ettirilmesine karar verildi.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ
Kaynak: Resmi Gazete

Söz konusu tedbire giren eşyanın tanımı dişleri adi metallerden olanlar ve diğerleri olarak iki adet olurken, menşe ülke Çin Halk Cumhuriyeti olarak işaret edildi. Dampinge karşı önlem miktarı ise 3 ABD doları / kg olarak bildirildi.

Açıklamada, gümrük idarelerinin 4 üncü maddede gümrük tarife pozisyonu eşya tanımı ve menşe ülkesi belirtilen eşyanın, diğer mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamındaki ithalatında, karşısında gösterilen oranda dampinge karşı kesin önlemi tahsil ettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Önleme kapsamına giren ürünün TGTC’de (İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli) yer alan tarife pozisyonunda yapılacak değişikliklerin bu Tebliğ hükümlerinin uygulanmasına engel teşkil etmeyeceği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın