Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı Ruhsar Pekcan Liderliğinde Yol Haritasını Belirliyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığından doğan "Ticaret Bakanlığı" yol haritasını belirliyor. İşte yeni Türkiye ekonomisinden önemli detaylar;
Ticaret Bakanlığı Ruhsar Pekcan Liderliğinde Yol Haritasını Belirliyor!

Yeni hükümet sisteminin yeniliklerinden olan Ticaret Bakanlığı, Ruhsar Pekcan liderliğinde hangi konulara odaklanacağına dair rotasını çiziyor. 2023 yılına kadar 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Türk lirası ile ticarette yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması ve elektronik ihracatın geliştirilmesi, bu rotada başı çekiyor.

Kadınların ekonomik hayattaki rollerinin geliştirilmesine yönelik yeni destek mekanizmaları geliştirilecek.

Kadınların Ekonomik Hayat Varlığı Güçlenecek

2023’e kadar Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması için çalışmalar yapılacak ve güven ortamını tesis etmeye yönelik uygulamalar devam edecek. Yeni dönemde ticaretin kolaylaştırılması stratejisi hayata geçirilecek. İşletmelerin yeni gelişen pazarlara daha fazla açılmasını sağlamak için ticaret hizmetlerinde markalaşma ve kurumsallaşma kapasitesi geliştirilecek.

Türk lirası ile yapılan dış ticaretin, toplam ticaretteki payının 5 yılda yüzde 15’e yükseltilmesi de öncelikli hedeflerden biri.

TL ile Dış Ticaret Hacmi Artacak

Ticarette yerli paranın kullanımına özendirmek için çok taraflı ticaret ve yatırım ilişkilerine, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda yön vermek için ticaret ve yatırım potansiyeli bulunan ülkeler ile üst düzey ikili mekanizmalar oluşturulacak.

Yüksek teknolojili ürünlerin, toplam ihracattaki payı, 5 yılda yüzde 6’ya; yüksek ve orta teknolojili yatırımların toplam yatırım tutarı içindeki payı ise yüzde 40’a çıkarılacak.

Yüksek Teknolojili Ürünlerin İhracat Hacmi Artacak

Türkiye’nin küresel değer zincirindeki konumunu güçlendirmek için katma değeri fazla, yüksek teknolojili, marka, tasarım ve inovasyona dayalı mal – hizmet üretimi, pazar çeşitlendirmesi yapılacak.

Yeni dönemde Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik resmi müzakerelere de başlanacak.

Gümrük Birliği Güncellenecek

Birliğin işleyişinin iyileştirilmesi amacıyla AB ile ticari ve ekonomik ilişkileri, en üst düzeye çıkarılacak. Aynı zamanda ticaret ve yatırım potansiyeli olan ülkeler ile üst düzey ikili mekanizmalar oluşturulacak. Hukuki altyapının tamamlanması için de ticaret ve ekonomik iş birliği anlaşmaları imzalanacak.

11 serbest ve 4 tercihli ticaret anlaşması müzakereleri ülke hassasiyetleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak yürütülecek ve tamamlanacak.

Serbest Ticaret Anlaşması Güncellenecek

“Bir Kuşak ve Bir Yol Projesi” kapsamında demiryolu ve denizyolu güzergahları üzerinde yer alan ülkeler ile serbest ticaret anlaşması imzalanacak. Bu şekilde Türkiye’nin ortalama 3 bin kilometre olan ihracat menzilinin artırılması desteklenmiş olacak.

Komşularla ticaret ile dostluğun artırılması için yeni gümrük kapıları açılacak, mevcut olanlar yap-işlet-devret modeli ile yenilenecek.

Komşu Ticari İlişkileri Güçlenecek

Zaman ve maliyet kazancı sağlanması için gümrük kontrollerinde tüm laboratuar işlemleri tek noktada birleştirilecek. Ayrıca teknik ekipman kapasitesi genişletilecek. Ek olarak gelişme odaklı olarak gümrüklerde tek durak dönemine geçilecek. Tüm bunlar sayesinde gümrük hizmetleri ile ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülke haline gelmemiz sağlanacak. Ayrıca Türkiye, dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirilecek.

Piyasa gözetim ve denetimiyle piyasanın düzenlenmesine yönelik uygulamalar devam edecekler.

Piyasa Gözetim ve Denetimi Düzenlenecek

Piyasa gözetimi ve deneyimi, “Tek Pencere Sistemi” ile entegre edilecek, tüketicilerin korunmasına yönelik mevzuat çalışmaları yapılacak. Perakende işletmelerin açılış ve faaliyetleriyle kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin yapılması, bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) etkin olarak faaliyete girecek.

Lisanslı depolarda korunan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senetleri, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nda işlem görecek.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Faaliyetleri

Türkiye Ürün İhtisas Borsası‘nın faaliyete geçmesiyle birlikte elektronik ürün senetlerinin alım ve satımı, tek platformda yapılacak. Bunlara bağlı olarak; lisanslı depo sayısı, depolama kapasitesi ve ürün çeşitliliği artırılacak. Sebze ve meyve ticaretinde ise düzenlemeye gidilerek, yeni bir Hal Kanunu hayata geçirilecek. Logistik ticaret merkezleri alanında da geliştirmeler yapılacak ve çalışmalar sürdürülecek.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS), ülke düzeyindeki tüm ekonomik birimler dahil edilecek.

Tüm Ekonomik Birimler Mersis Kaydı

Serbest meslek erbapları, meslek örgütleri, dernekler, vakıflar, sendikalar, odalar, birlikler ve bunların üst kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları gibi gerçek ve tüzel kişileri kapsayacak şekilde sisteme dahil edilecek. Bu şekilde kamu kurumlarının tüm ekonomik birimler ve tüzel kişiler ile ilgili ihtiyacı olan bilgiler tek noktadan sunulmuş olacak.

Esnaf, sanatkar ve KOBİ’lere yönelik mevcut çalışmalara da tam gaz devam edileceği, yeni strateji ve eylem planları hazırlanacağı biliniyor.

Esnaf, Sanatkar ve KOBİ için Çalışmaları Devam Edecek

Esnaf ve sanatkarın stratejik planı yenilenecek ve 2018 – 2023 yıllarını kapsayacak yeni bir strateji belgesi ile eylem planı hazırlanacak. Bunların rekabet güçlerinin artırılabilmesi, gelişen ekonomik ve sosyal şartlara uyum sağlaması için gerekli altyapının oluşturulması için “Esnaf ve Sanatkarlar için Sektör Analizleri Projesi” hayata geçirilecek.

Akaryakıt, içki ve tütün mamulleri kaçakçılığı başta olmak üzere kaçakçılığın ekonomik boyutu da ölçülecek.

Kaçakçılığın Ekonomik Boyutu Araştırılacak

Kaçakçılıkla mücadelede etkinliğin artırılması için beşeri, teknik ve idari kapasitenin geliştirilmesi projesi kapsamında çalışmalar yürütülecek. Esnaf ve sanatkarların coğrafi konumlarının ve kümelerinin tespit edilmesi, işe başlamadan önce rehberlik görevi üstlenecek ve ülkenin esnaf ve sanatkar haritasını çıkaracak “Coğrafi Bilgi Sistemi” tamamlanarak uygulamaya alınacak.

İhracatta yüksek teknolojili ürünlerin seviyesi, yüzde 4’ten yüzde 15’e çıkarılmaya çalışılacak.

İhracatta Yüksek Teknolojili Ürünlerin Seviyesi

Bu kapsamda destek programları; üretimden yurt dışı pazarlamaya ve markalaşmaya kadar daha fazla tasarım ve AR-GE temelli sürdürülecek. İhracatı 100 milyon doların altında olan illerde, genç girişimcilerin ihracat yapması ve yeni ihracatçılar çıkarılması için destek ofisleri kurulacak.

Aynı zamanda ihracatçıların finansmana erişimleri artırılacak. Türkiye ticaret merkezlerinin sayısı ise 40’a çıkarılacak.

Ticaret Merkezi Sayısı Artırılacak

El sanatkarları, ustalar gibi küçük ölçekli bireysel girişimcilerin ürünlerinin, e-ihracat ve fuar gibi platformlarda aktif olarak pazarlanmasını sağlayacak dış ticaret sermayesi şirketlerinin kurulması sağlanacak. Aynı zamanda yeni destek mekanizması ile firmadan firmaya ihracat da dahil, elektronik ticaretin toplam ihracat içindeki payı, yüzde 25’e yükseltilecek. E-ihracat Stratejisi ve Eylem Planı uygulamaya geçirilecek. Böylece Türkiye merkezli ödeme hizmet sağlayıcılarının uluslararası alanda tanınırlığının artırılması mümkün hale gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum