Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Hizmet İhracatında 2023 Yıl Sonu Hedefini Duyurdu

Ticaret Bakanlığı, 2022 yılında yeni bir rekora imza atan hizmet ihracatı alanında yıl sonu hedefini belirledi. Detaylar haberin devamında;
Ticaret Bakanlığı Hizmet İhracatında 2023 Yıl Sonu Hedefini Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 2022 yılında 90,5 milyar dolarla yeni bir rekora imza atan hizmet ihracatı alanında 2023 yılı hedefini belirledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu yıl hizmet ihracatında 120 milyar dolar seviyesinin aşılmasının hedeflendiği belirtildi.

Bakanlık, bu yılın ilk dört ayı itibarıyla 25,8 milyar dolar tutarında hizmet ihracatı gerçekleştirildiğini ve yıl genelinde 120 milyar doların aşılmasını beklediklerini ifade etti.

Bakanlık: İhracatın Tüm Kalemlerinde Çalışmalar Devam Ediyor

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına lokomotif olmak amacıyla ihracatın bütün kalemleri için ayrı ayrı geliştirme ve destekleme konusunda çalışmaların sürdüğüne dikkat çekildi.

Çalışmaların turizm, hava, kara, deniz ve demir yolu taşımacılığı, bilişim ve yazılım, sağlık turizmi, yabancı öğrenci girişi, dizi film ihracatı gibi alanları kapsadığı ifade edildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ticaret

Hizmet İhracatında Son 20 Yılda 6 Kattan Fazla Artış Sağlandı

Türkiye’nin hizmet ihracatı alanında son 20 yıl içinde 6 katın üzerinde artış sağladığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

2002 yılında 14 milyar dolar seviyesinde olan hizmet ihracatının, 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 47 artış göstererek 90,5 milyar dolarlık bir rekora imza atttığı; böylelikle hizmetler dengesinin, cari açığı kapatma noktasında önemli bir konumda yer aldığı bilgisi verildi.

Dünya Sıralamasında Yükseliş

Açıklama metninde, Türkiye’nin uluslararası alanda hizmet ihracatındaki başarısına da değinilirken, bu alanda dünya genelinde yüzde 1,3’lük payla 23. sıraya yükseliş gösterildiği bilgisi verildi.

Hizmet ihracatının 2023 yılının ilk 4 ayında yüzde 22,6’lık artış göstererek 25,8 milyar dolara ulaştığı hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı olarak 2023’ün başından itibaren hizmet sektörlerine aktarılan kaynağın 774 milyon 730 bin 132 lira olduğu, 2023 yılı için ayrılan bütçe toplamının ise 2,5 milyar lira olduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.