Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Güvensiz Tüketici Ürün Denetimlerini Sürdürüyor

Ticaret Bakanlığı, Temmuz ayı denetimlerinde üretici ve ithalatçılara güvensiz tüketici ürünleri nedeniyle 4.1 milyon lira idari para cezası uyguladı.
Ticaret Bakanlığı Güvensiz Tüketici Ürün Denetimlerini Sürdürüyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından yılın ilk 7 ayına ilişkin ürün denetimi ile ilgili bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, tüketicilerin güvensiz ürün risklerinden korumak amacıyla Bakanlık sorumluluğunda bulunan başta kırtasiye, oyuncak ve çocuk bakım ürünleri olmak üzere tekstil, ayakkabı, mobilya, deterjan gibi ürünlere yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri yürütüldüğü hatırlatıldı.

Denetimler sonucunda mevzuata uygun olmayan ürünlere piyasaya arzın yasaklanması, toplatma, bertaraf ve ayrıca idari para cezası yaptırımları uygulandığı belirtildi. Ticaret Bakanlığı Temmuz ayı itibari ile toplam 940 parti ürünün denetlendiğini belirterek, ürünleri güvensiz bulunan üretici ve ithalatçılara toplam 4.1 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Bakanlık 2023-2024 eğitim öğretim yılı öncesinde okul ve kırtasiye ürünlerine yönelik denetimler gerçekleştirileceğini ve çocukların sağlık ve güvenliğini riske atabilecek ürünlere gerekli idari yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, “Güvensiz ürünlerin oluşturabileceği riskleri önleyerek tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması Bakanlığımızın birinci önceliği olup, “güvensiz ürüne sıfır tolerans” ilkesiyle hareket edilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Tüketicilerin güvensiz olduğundan şüphelendikleri ürünlerle ilgili Alo 175 Tüketici Danışma Hattı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Bakanlığın web sayfası üzerinden ihbar ve şikâyet mekanizmalarını kullanarak bildirimde bulunmalarının, piyasadaki güvensiz ürünlerin tespitine önemli katkı sağlayacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın