Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı Elektronik Çek ve Bono Sistemini Başlatıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dijitalleşen dünyaya uyum sağlamak için yapılacak çalışmalardan bahsederek, çeklerde güven ortamının artırılması için elektronik çek ve bono sisteminin uygulanmaya başlayacağını söyledi.
Ticaret Bakanlığı Elektronik Çek ve Bono Sistemini Başlatıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı’nın açılışında konuşma yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik çek ve bono sisteminin en kısa sürede uygulamaya konulacağını söyledi. Küresel ekonominin ticaret, teknoloji ve hukuki boyutunda önemli dönüşümler olduğunu belirten Pekcan, bu dönemde doğru politikalar izlenmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Pekcan, küresel gelişmelere bağlı olarak alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak zorunda olduğumuzu söyledi.

Dünya üretiminin dijital bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ve bu dönüşümü kaçırmamamız gerektiğini söyleyen Pekcan, bakanlık olarak dönemi anlayan yeni politikalar geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

İş dünyası tarafından gelen talepleri dikkate aldıklarını, hızlı bir şekilde çözüm üretmek adına sivil toplum kuruluşları be İstişare Kurulu kurduklarını anlattı. 100 Günlük Eylem Planı kapsamında kısa dönem hedeflerini hayata geçirdiklerini söyleyen Pekcan, dış ticaret ve gümrüklere yönelik çalışmalara da değindi.

Hedef ülkelere yönelik sektör ve eyalet bazında eylem planları hazırladıklarını belirtti.

Pekcan, gelecek yıllarda 35 yeni noktada kurmayı planladıkları Türkiye Ticaret Merkezleri ile firmalara dağıtım kanallarına erişebilmeleri için destek sağladıklarını, TOBB ile 19 il ve 28 odada İhracat Destek Ofisleri kurduklarını bildirdi. Hedef ülkeler arasında gösterilen; Çin, Afrika, Rusya, Hindistan ve Latin Amerika’ya yönelik sektör ve eyalet bazında eylem planları hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Eximbank’ın bu yıl her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını finanse ettiğini, 2017 yılında %57 olan KOBİ payının şu anda %70,4’e çıkarıldığını ve 11 firmanın bu imkanlardan yararlandığını anlattı. Gelecek yıl için bu rakamda 12 bin 300 civarına ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Çeke yönelik güvenin artırılması ve karşılıksız çeklerin önüne geçilmesi amacıyla elektronik uygulama getirilecek.

Yurt içi ticaretin daha elverişli koşullarda yapılması adına önemli adımlar attıklarını söyleyen Bakan Pekcan, lisanslı depoculuk kapasitesinin 3 minyon 200 bini altığını belitti. Türkiye İhtisas Borsası kurduklarını, ticaret sicilli müdürlüklerini şirket kuruluşlarında tek temas noktası haline getirdiklerini ve şimdi tüm bu çalışmaları hızlandırmak adına çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Ruhsar Pekcan, çeke yönelik güvenin artırılması için karekodlu çek uygulamasının başlatılacağının müjdesini verdi. Bono ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve en kısa sürede devreye gireceğini belirten Pekcan, elektronik çek ve bono sistemi sayesinde firmaların sistem üzerinden takip yapabileceklerini anlattı. Gümrüklerde dijitalleşme yolunda Liman Tek Pencere Sistemi, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Tek Durakta Kontrol Sistemi, Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı gibi örnek projeleri de hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum