Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanlığı Ekspertiz Ücretleri Hakkında Çıkan Yanlış Haberlere Açıklık Getirdi

Son günlerde bankaların tüketicilerden haksız şekilde ekspertiz ücreti aldığına dair çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, mağduriyet yaşanmaması adına tavsiyede bulundu.
Ticaret Bakanlığı Ekspertiz Ücretleri Hakkında Çıkan Yanlış Haberlere Açıklık Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanlığı, bankaların tüketicilerin kullandığı konut kredilerinde haksız şekilde ekspertiz ücreti tahsil ettiklerine yönelik basında yer alan haberler hakkında açıklama yaptı. Tüketicilerin yanlış bilgilendirilip, mağdur olmaması adına açıklama yapma gereğinde bulunulduğu aktarıldı.

Tüketicilerin ekspertiz ücretlerini geri alabileceklerine dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı AçıklamaBakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda bankaların tüketicilerin kullandıkları konut kredilerinde haksız şekilde ekspertiz ücreti tahsil ettikleri ve tüketicilerin bankalardan bu ücretleri kayıtsız ve şartsız şekilde geri alabileceğine ilişkin haberlerin basına yansıdığı görülmektedir.” ifadesine yer verildi.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca bankaların faiz dışında alacağı her türlü ücretin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelikle belirlendiği aktarıldı. Bu kapsamda taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde tüketicilerden yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretlerin tahsil edildiği hatırlatıldı.

Ekspertiz ücretinin bankalar tarafından ücretlendirilebilecek olan ürün veya hizmetler içerisinde sayıldığı ifade edildi.

Ekspertiz ÜcretleriKredi talebinin reddedilmesi durumunda tüketicilerden kamu kurum ve kuruluşu veya üçüncü kişilere ödenen ücretler hariç, başka ücret alınamayacağı belirtildi. Bu bağlamda basında yer alan her türlü ücret uygulamasında iadeye ilişkin kararlar verildiği yönünde çıkan haberlere itibar edilmemesi konusunda uyarı yapıldı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretlerini Kolayca Öğrenebilir ve Karşılaştırma Yapabilirsiniz başlıklı yazısından gerekli bilgiye ulaşılabileceği belirtildi. Yasa dışı bir durum tespit edilmesi durumunda ise ticaret il müdürlüklerine, kaymakamlıklara, tüketici mahkemelerine ve hakem heyetlerine başvurabilecekleri konusunda tüketicilere tavsiyede bulunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu