Yatırım yapmaya başla!

Ağustos Ayında TL ile Yapılan İhracat 3,4 Milyar Lira Oldu

Ticaret Bakanlığı ihracat rakamlarını açıkladı ve Türk lirası ile yapılan toplam ihracatın 3,4 milyar lira olduğu belirtildi. İşte detaylar;
Ağustos Ayında TL ile Yapılan İhracat 3,4 Milyar Lira Oldu

Ticaret Bakanlığı tarafından Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre dış ticaret açığı Ağustos ayında yüzde 57,95 azaldı ve 2 milyar 487 milyon dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 83,3 olarak açıklandı. Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre; Ağustos ayında ihracat 12 milyar 389 milyon dolar düzeyinde gelirken, ithalat 14 milyar 875 milyon dolar oldu.

Ağustos ayında ihracat yüzde 6,5 oranında azaldı ve 12,4 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos Ayında İHracat Yüzde 6,5 Azaldı

Yılbaşından bu yana gerçekleşen 8 aylık ihracat ise 108,7 milyar dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise 162,4 milyar dolara ulaştı. 169 ülkeye Türk lirası ile ihracat yapılırken, toplam 3,4 milyar lira tutarında ihracat TL cinsinden gerçekleşti.

Ağustos ayında gerçekleştirilen ihracatın iş günü bazında ortalama değerlerine bakıldığında ise 26 iş günü olan 2017 Ağustos ayında günlük ihracat ortalaması 480 milyon dolar iken, 22 iş günü olan 2018 Ağustos ayında yüzde 14,6 oranında arttı ve 550 milyon dolara yükseldi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ise 9 günlük bayram tatili olmasaydı ihracatta yüzde 10’un üzerinde bir artış görüleceğini söyledi.

İsmail Gülle İhracat Yorumu

Gülle, “Ağustos ayında eksik iş günü sebebi ile yaşadığımız kaybı, Eylül ayında telafi edeceğiz. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da çift haneli ihracat artışı öngörüyoruz,” dedi. Yılbaşından bu yana ihracat yüzde 5,3 oranında artış gösterdi ve 108,7 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık süreçte ise yüzde 6,5 oranında artışla 162,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos ayında en fazla ihracatı 1,6 milyar dolar ile yine otomotiv sektörü gerçekleştirdi.

En Fazla İhracatı Otomotiv Sektörü Yaptı

Sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise Ağustos ayının şampiyonu yine otomotiv sektörü oldu. İkinci sırada ise 1,4 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon yer aldı. Üçüncü sırada da 1,3 milyar dolar ile kimyevi maddeler sektörü bulunuyor. Ağustos ayında en fazla ihracat artışı ise yüzde 177 ile mücevherde yaşandı. İkinci sırada yüzde 43 ile çelik, üçüncü sırada yüzde 10,2 ile yaş sebze meyve sektörleri yer aldı.

Ağustos ayında 26 il ihracat oranını artırma başarısı gösterirken, yüzde 166 oranı ile Osmaniye dikkat çekti.

İhracatını En Fazla Osmaniye Artırdı

İhracatını en fazla artıran ikinci il ise yüzde 165 ile Çorum oldu. Çorum’u yüzde 62 ile Düzce takip etti. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 il ise şu şekilde; İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara. TL ile yapılan ihracatın artış göstermesi de Ağustos verilerinin sevindiren yanlarından oldu.

Ağustos ayında Euro ve dolar kurlarındaki hareketin ihracatımıza negatif etkisinin 129,6 milyon dolar olduğu belirtildi.

Euro ve Dolardaki Yükseliş İhracatı Etkiledi

Konu hakkında açıklama yapan Tim Başkanı İsmail Gülle, “milli paramızın ticarette daha fazla kullanımı hepimizin ortak arzusu. Kurdaki dalgalanmanın piyasayı etkilediği bu günlerde TL’nin değerini koruyabilmemiz adına TL’nin uluslararası ticarette kullanılmasını arttırabilmemiz çok önemli. Şu anda TL ile ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 4,7’sini oluşturuyor. Bu oranı yukarılara çıkarmamız gerekli,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum