Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Artışı Yapan 114 Firmadan Savunma İstedi

Ticaret Bakanlığı fiyatlara aşırı zam uygulayan 3 bin 974 firmanın incelendiğini, bunlardan 114 tanesinden savunma istendiğini duyurdu.
Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Artışı Yapan 114 Firmadan Savunma İstedi

Son zamanlarda vatandaşı isyan ettirecek boyuta ulaşan aşırı fiyat artışı yapan firmalar, bir süredir Ticaret Bakanlığı tarafından takip ediliyordu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamadan, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemeler sonucunda 114 firmadan yazılı savunma istendiği belirtildi.

81 Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla, 3 bin 974 firmada, 69 bin 200 ürünün denetlendiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinden yürütülen incelemeler neticesinde, 3.974 firmanın 114 tanesinden savunmalarını yazılı bir şekilde yapmalarının istendiği ve denetimlerinin halen devam ettiği duyuruldu.

Haksız fiyat artışlarının denetlenmesine yönelik yapılan basın açıklamasında, döviz kurlarındaki yükselişlerin bazı mal ve hizmet kalemlerini etkilememesine rağmen, döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla bazı firmaların fiyatlarını artırdığı bildirildi.

Tüketicilerin korunması ve haksız rekabet karşısında işletmelerin zarar görmemesi adına, gerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hale geldiği ifade edildi.

Söz konusu haksız fiyat artışlarına ilişkin; piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması ve özellikle de tüketicilerin zarar görmemeleri açısından çok önemli olduğu söylendi.

Bu gelişmeler doğrultusunda 31.08.2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A – Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak” düzenlemesinin uygulandığı duyuruldu.

Bu düzenlemenin amacının serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığı belirtildi.

Bu konuda oluşabilecek yanlış anlaşılmalara en baştan açıklık getiren Bakanlık yetkilileri, tam tersi bu düzenlemenin asıl amacının hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasını olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde de döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak etiket fiyatlarına aşırı zam uygulayan fırsatçılar hakkında, kamuoyunda sıkça tepkiler yer aldı. Türkiye İhracatçılar Başkanı İsmail Gülle, dövizi bahane ederek fiyat artıranlara fırsat verilmemesi gerektiğini söylerken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise mahalle bakkallarının zam yapmadığını, alışverişlerde buraların tercih edilmesi gerektiğini belirterek, zamlara bu şekilde tepki verilmesini önermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum