Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanından “Yerel Para ile Ticaret Artırılmalı” Vurgusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yerel para ile ticaretin artırılmasının cari açık finansmanında dövize bağımlılığı azaltacağını söyledi. İşte konuşmasından satır başları;
Ticaret Bakanından “Yerel Para ile Ticaret Artırılmalı” Vurgusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Yerel Paralar ile Ticaret Konferansı”na katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlıkta gerçekleştirilen konferansta, yerel para ile ticarete önem verdiklerini ve birçok yönden Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını dile getirdi. Aynı zamanda ticaret savaşları konusunda Türkiye’nin elini güçlendirmek için gerekli olduğunu da ifade etti.

Bakan Ruhsar Pekcan, yerel paralarla ticareti artırmak için yoğun bir çalışma programı sürdürdüklerini bildirdi.

Ruhsar Pekcan Yoğun Çalışma YorumuKüresel ticaret savaşlarında Türkiye’nin elini güçlendirmek için yerel para kullanımının önemli olduğunu ifade eden Pekcan, “2000’li yıllarda yüzde 1 düzeylerinde olan Türk lirasıyla dış ticaretimiz, her geçen yıl artış göstererek 2016 yılında yüzde 6,5 ve 2017 yılında yüzde 8,1 seviyelerine kadar yükseldi,” dedi. Bakanlığın sorumluluğunda bulunan eylem kapsamında, ticarette yerel para kullanımına ilişkin farkındalığın artırılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

100 Günlük İcraat Programı kapsamında ticarette yerel para kullanımına ilişkin farkındalığın artırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

100 Günlük İcraat Programı YorumuYerel para ile ticaretin artırılması sayesinde cari açığın finansmanında dövize bağımlılığın azalacağını söyleyen Pekcan, borçlanmanın yerel para ile yapılmasının borcun finansmanını kolaylaştıracağına dikkat çekti. Pekcan, “Bu adım, finansmana erişim ve dışarıdan borçlanma konusunda sıkıntı yaşayabilen KOBİ’ler başta olmak üzere birçok işletmeye kolaylık sağlayacaktır,” ifadelerini kullandı.

Ruhsar Pekcan, yerel paranın ticarette kullanılmasıyla birlikte bilinirliğinin, itibarının, uluslararası geçerliliğinin ve uzun vadede rezerv para birimleri arasına girebilmesinin kolaylaşacağını belirtti. Pekcan, kendilerine düşen görevin ise aldıkları emaneti daha ileri taşıyarak ülkeyi en üst lige taşımak olduğunu ifade etti. Bu nedenle de yerel para ile ticarete çok verdiklerini belirtti.

Konferansta yerel paralarla ticarette katedilen mesafenin ve dış ticarette yerel para kullanım deneyimleri de konuşuldu.

Yerel Paralarla Yapılan Ticarette Alınan MesafeKonferansta; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle gibi ekonomi ve finans dünyasının önde gelen isimleri de yer aldı. Dış ticarette yerel para birimlerinin kullanımı konusunda deneyimler, ödeme mekanizmalarına yönelik bilgiler ele alındı. Aynı zamanda yerel parayla ticarette reel sektörün de yoğun bir şekilde kullandığı swap mekanizması, ticari banka uygulamaları ve blok zinciri teknolojisi gibi yeni nesil ödeme sistemleri de değerlendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum