Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı: Türkiye Tarihinin En Yüksek Şubat İhracatı Gerçekleşti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünya ekonomisindeki yavaşlama ve ticaretin öndeki engellere rağmen Türkiye ihracatının arttığını ve tarihin en iyi Şubat rakamlarının elde edildiğini söyledi.
Ticaret Bakanı: Türkiye Tarihinin En Yüksek Şubat İhracatı Gerçekleşti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve TİM Kadın Meclisi üyelerinin katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre Şubat ayında ihracatın %3,7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara yükseldiğini söyledi. Dış ticaretin arttığı dönemlerde küresel entegrasyonun genişlediğini, azaldığı dönemlerde de düşüş gösterdiğini belirten Pekcan, Şubat ayı ithalat ve ihracat rakamları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan küresel ticaretin küresel ekonomiye oranının 2018 yılında %58’e gerilediğini söyledi.

Küreselleşmenin başladığı 1990’lı yılların başında bu oranın %39 seviyesinde olduğunu ifade eden Pekcan, 2008 yılında %61’e yükseldiğini fakat geçen yıl %58’e gerilediğini aktardı. Söz konusu gerilemede korumacılık alanındaki güçlenmenin, Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın ve Brexit belirsizliğinin büyük payı olduğunu dile getirdi.

Bunların yanında konteyner taşımacılığı endekslerinin de düşüşte etkisi olduğunu, 2018 itibarıyla doğrudan yatırımlarda yıllık bazda %20 düşüş beklendiğini sözlerine ekledi.

Dünya ticaretindeki yavaşlamaya rağmen, Türkiye tarihinin en yüksek Şubat ayı ihracat rakamına ulaşıldığını vurguladı.

Dış ticaret rakamlarımızın milli gelire oranla zirveyi yakalayacağını öngören Pekcan, küresel ekonomideki zor döneme rağmen Türkiye ihracatında artış olduğunu, serbest bölgelerimizin ve antrepolarımızın ticaretini yansıtan Genel Ticaret Sistemi verilerine göre ihracatın Şubat ayında %3,7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Özel Ticaret Sistemi’ne göre ise %3,5 artışla 13 milyar 603 milyon dolar seviyesine geldiğini belirtti. Bu sayede Türkiye tarihinin en yüksek Şubat ihracatının kaydedilmiş olduğunu dile getiren Pekcan, bu dönemde ithalatın %18,7 düşüşle 16 milyar 161 milyon dolara gerilediğini bildirdi.

Son veriler doğrultusunda ihracatın yılın ilk iki ayında %5 artış gösterdiğini anlattı.

Söz konusu dönemde ithalatta %23,1 azalma olduğunu kaydeden Bakan Pekcan, geçen yılın Şubat ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının %69,4 düzeyinde olduğunu, bu yıl ise %88,6’ya yükseldiğini dile getirdi. Geçen yılın ilk iki ayında %63,9 olan oranın ise, bu yıl %87,3 düzeyinde gerçekleştiğini anlattı. Bu artışların önümüzdeki aylarda da devam etmesini beklediklerini ifade etti.

TİM Kadın Meclisi üyelerinin de yer aldığı toplantıya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Ruhsar Pekcan, kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemi vurguladı. Kadın ve gençlerin küresel pazarlarda daha aktif rol oynamasını beklediklerini, ihracata açılmaları gerektiğini ve bu konuda çok iyi işlere imza atacaklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum