Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Wilbur Ross: ABD Çin’le Anlaşma Yapmaktan Kilometrelerce Uzakta

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD ile Çin'in ticaret anlaşması yapma ihtimalinin çok ama çok düşük olduğunu açıkladı. Detaylar aşağıda;
Ticaret Bakanı Wilbur Ross: ABD Çin’le Anlaşma Yapmaktan Kilometrelerce Uzakta

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bugün verdiği bir demeçte ABD’nin Çin’le ticaret anlaşması yapmaya hala kilometrelerce ötede olduğunu söyledi. “Açıkçası bu çok şaşırtıcı olmamalı” diyen Ross, ABD ile Çin arasında çok fazla sorun olduğunu ve Trump yönetiminin Pekin’le ticaret ilişkilerini sürdürmek için yapısal reformlar ve cezalar yaratması gerektiğini kaydetti. Bir anlaşma yapmak istediklerini ancak bunun her iki taraf için de işe yarayacak bir anlaşma olması gerektiğini vurgulayan Wilbur Ross, şu anda çözüme ulaşmaya çok uzak olduklarını aktardı.

Konuşmasında ABD’nin dayanılmaz büyük ticaret açığından başlayarak müzakerelerdeki önemli noktaları listeledi.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross: ABD Çin Sorunları

Çin hükümetinin bu ayın başladığı verilere göre 2018 yılında ABD ile olan ticaret açığı 323.3 milyar dolara yükselmişti. Ve bu 2006 tarihine kadar giden kayıtlara göre rekor bir dengesizlikti. Ticaret açığından başka Çin ile ABD arasında gelecek sorunu olduğunu söyleyen Ross; “diğer problem gelecek, bu Çin’in dünyanın ileri teknoloji endüstrilerine egemen olmaya çalıştıkları 2025 planı, bunu korumak zorundayız” sözleriyle aradaki anlaşmazlığın bir diğer nedenini açıkladı.

Çin ile ABD’nin anlaşamadığı üçüncü alanı ise dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin pazarına erişim sorunu olarak tanımladı.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross: ABD Çin Anlaşma Yapma İhtimali “Çin’de iş yapan Amerikan şirketleri pazar erişimine sahip olmalı, eşit şartlara sahip olmalı, fikri mülkiyet hakları için saygısızlığa tabi tutulmamalı” dedi. Ross’un söz konusu yorumları, Çin ile ABD Donald Trump ile Xi Jinping arasında imzalanan ve 2 Mart’ta bitecek olan tarife ateşkesi sona ermeden ticari ihtilaflarını çözmeye çalışırken geldi. Bu noktada, Ross’un Trump’ın Mart’ta son tarihi değiştirip değiştirmeyeceği yönündeki soruya verdiği cevap dikkat çekti.

Çünkü ABD Ticaret Bakanı’nın verdiği yanıt şöyleydi: “Zaman içinde nerede olacağımıza dair peşin hüküm vermek zor. Fakat tarih yaklaştıkça, başkan ve ticaret meseleleriyle uğraşan bizler bir araya geleceğiz ve o noktada nerede durduğumuza dair çok ciddi bir görüşme yapacağız.” Sonuçta Trump, iki ülkenin kalıcı bir çözüme ulaşamaması durumunda Çin’in ABD’ye yaptığı tüm ihracatın yarısına cezalandırıcı tarifeleri güçlendireceğini söylemişti. Bununla da yetinmeyen Trump, bir ticaret anlaşması yapılamaması halinde tüm Çin ithalatı için tarifeler koymakla tehdit etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum